Energy Industry Mixer – prestiżowe spotkanie gromadzące samorządy, firmy i branżę energetyczną, po raz kolejny miało miejsce w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy. To jedno z wiodących wydarzeń gospodarczych w regionie skierowane do podmiotów zainteresowanych realizacją projektów efektywności energetycznej, odzysku materiałów i produkowania energii z odpadów. Organizatorami przedsięwzięcia były Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz włoska firma doradcza Bosetti Global Consulting, przy wsparciu m.in. Miasta Legnica.
Energy Industry Mixer wpisuje się w postępującą politykę klimatyczną oraz zmianę w strukturze wytwarzania, która ma kluczowe znaczenie we wprowadzaniu innowacyjnych technologii energetycznych oraz zwiększania szans na ich wykorzystanie w perspektywie następnych dekad. Jest to szczególnie istotne w związku z obecnymi wydarzeniami, które mają miejsce na światowym rynku energii i gazu.
– Myślę, że te rozwiązania, które są wdrażane we Włoszech, mogą znaleźć zastosowanie na rynku polskim. Dziś Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna mocno wchodzi w proces SMR-ów i podejście systemowe, które ma za zadanie przekonać Polaków, że biogazownie, biometanownie – to jest przyszłość. Z myślą o mieszkańcach regionu, podczas Energy Industry Mixer rozmawiamy ze specjalistami, a wszystko to, co uda nam się wspólnie wypracować, zostanie im przedstawione w sposób partnerski, jako dowód na to, że dbanie o nowoczesne zagospodarowanie odpadów może być ekonomiczne. Jestem przekonany, że pomysł, który razem z Bosetti Global Consulting realizujemy już po raz drugi w Legnicy, będzie owocował nową wiedzą, doświadczeniami i rozwojem Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego – powiedział podczas uroczystego otwarcia wydarzenia Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Włochy mają prawie taką samą powierzchnię jak Polska, ale jest tam prawie dwa razy więcej mieszkańców, którzy produkują większą ilość odpadów. Włoskie firmy zaczynały mierzyć się z niektórymi problemami o wiele wcześniej niż polskie, stosując przy tym nowatorskie rozwiązania. Energy Industry Mixer podpowiada, jak skutecznie dążyć do zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej. Wszystkie tematy, które poruszaliśmy podczas tegorocznej edycji wydarzenia – społeczeństwo, technologia, współpraca między samorządami i biznesem – są podstawą kluczowych zmian. To właśnie tutaj, w Legnicy mogą urodzić się nowe, wartościowe pomysły, jednak największe efekty będzie widać dopiero po ciężkiej pracy w przyszłości – zaznaczył Fabrizio Bosetti, prezes Bosetti Global Consulting.
W ramach Energy Industry Mixer odbył się również panel dyskusyjny pt.: „Waste to energy w Polsce: Przyszłość już dzisiaj”, podczas którego rozmawiano m.in. na temat sytuacji energetycznej w Polsce oraz wspólnych planów na przyszłość.
– Miasto Legnica stawia na nowoczesne kierunki w zakresie zarządzania odpadami. Nasze doświadczenia z ostatnich miesięcy dowodzą, że sam pomysł na rozwiązanie, które miałoby służyć zagospodarowaniu chociażby bioodpadów nie jest łatwy do zrealizowania. Bardzo ważnym elementem w kreowaniu skutecznych rozwiązań jest zawarcie swoistego kontraktu społecznego i uświadomienie sobie, że nasze bieżące działania mają służyć przyszłym pokoleniom. Chcemy budować miasto w perspektywie dalszej samowystarczalności energetycznej, dlatego kolejny raz zaangażowaliśmy się w Energy Industry Mixer – mówił podczas panelu dyskusyjnego Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.
Ideą Energy Industry Mixer jest umożliwienie międzynarodowych rozmów biznesowych na bazie dwóch typów spotkań. Pierwszy rodzaj to spotkania przy stołach rotacyjnych, podczas których wieloosobowe zespoły dyskusyjne wymieniają się doświadczeniami i możliwościami w trakcie krótkich rozmów w stylu „speed dating”, a drugi – spotkania „1 to 1”, kiedy to w sposób dedykowany eksperci oraz przedsiębiorcy przedstawiają i analizują swoje indywidualne potrzeby.
Honorowy patronat nad Energy Industry Mixer objęli: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Minister Edukacji i Nauki, Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ambasada Republiki Włoskiej w Warszawie, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy.
Głównym sponsorem wydarzenia był Santander Bank Polska S.A.
Współorganizatorzy: Urząd Miasta Legnicy, Confindustria Polonia, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Energemini Polska S.A.
Partnerem instytucjonalnym wydarzenia był Włoski Instytut Handlu Zagranicznego, a strategicznymi partnerami m.in.: Biostra, Grupa Fata, Amut, WTEC Waste to Energy Corporation i Montana.
Źródło: LSSE
FOT. LSSE