Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Internet w służbie nauki

Przez   /   20/12/2013  /   No Comments

Efekty projektu badawczego, realizowanego pod kierunkiem dr. inż. Zdzisława Pólkowskiego, mogą ułatwić podróż po świecie niejednemu turyście czy biznesmenowi.

Co ważne, te badania mają udowodnić, że można podróżować daleko i tanio.

             Na trasie podróży, podczas której udało się zgromadzić sporo ciekawych materiałów, były: Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa, w tym uniwersytety w Sztokholmie, w Helsinkach i w Rydze. Długość trasy to blisko cztery tysiące kilometrów. Udało się ją pokonać w dziewięć dni listopada tego roku. Takie wyzwanie podjęli dr inż. Zdzisław Pólkowski z DWSPiT oraz student mechatroniki DWSPiT Krzysztof Furga w ramach badań naukowych realizowanych  przez Koło Naukowe WOD. Całość działań sfinansowano ze środków pozauczelnianych.

Zasadniczym założeniem podróży badawczej było wykorzystanie maksymalnie dużej ilości sprzętu elektronicznego, oprogramowania i portali internetowych, pozwalających na szybkie i pewne zorganizowanie i obniżenie kosztów nawet najdalszych wypraw. Będąc w drodze obaj panowie zastosowali m.in. e-autostop: BlaBlaCar i Carpooling. Testowali też różne formy płatności on-line. Podczas prowadzonych badań analizowano przydatność stron internetowych: www.skyscanner.pl, www.azuon.com, www.fly4free.pl, www.mlecznepodroze.pl (lotnictwo), booking.com (rezerwacja noclegów). W przypadku przepraw promowych użyto directferies.co.uk. 

Jak podkreśla K. Furga, nie stanęły przed nimi bariery językowe, ani utrudnienia ze strony stosowanych serwisów internetowych. Jednak bez umiejętności posługiwania się językami obcymi napotkaliby wiele przeszkód. – Ważnym punktem podróży były wizyty i prezentacje w firmach komputerowych, które zajmują się handlem elektronicznym w poszczególnych krajach – zaznacza. Na Łotwie badacze wzięli udział w The European Broker Meeting – konferencji poświęconej handlowi elektronicznemu w Europie, goszczącej 450 podmiotów gospodarczych. Spotkania tego rodzaju stwarzają okazję do zapoznania się z działalnością wielu firm w jednym miejscu.

Zebrany podczas wyjazdu materiał zostanie wykorzystany do opracowania cyklu artykułów naukowych w ramach projektu badawczego pt. Wykorzystanie ICT w małych i średnich firmach oraz administracji w krajach nadbałtyckich. W opracowanie materiałów badawczych zaangażowani będą studenci z DWSPiT oraz z studenci z Uniwersytetu w Piteszti. Artykuły będą dotyczyły m.in. wykorzystania płatności elektronicznych w małych i średnich firmach, zakresu zastosowania B2B (Business to Business, relacje między firmami) przez firmy w Europie, roli portali B2B w branży komputerowej, przestępstw elektronicznych – e-fraud. Publikację tekstów zaplanowano na 2014 r.

fot. Archiwum DWSPiT

Dr inż. Zdzisław Pólkowski przed Uniwersytetem w Sztokholmie

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4040 dni temu dnia 20/12/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 20, 2013 @ 9:33 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

dr Kokurewicz i nietoperz

Zaczyna się Międzynarodowe Liczenie Nietoperzy

Read More →