Na pierwszy powakacyjny miesiąc legnicka Galeria Sztuki przygotowała dwie wystawy, których wernisaże z udziałem artystów odbędą się już w najbliższy piątek, 16 września o godz. 17.15 (Galeria Ring) i godz. 18.00 (Galeria Sztuki).“Ikonopejzaże” to tytuł ekspozycji autorstwa gdańskiego artysty Pawła Wyborskiego prezentowanej w Galerii Ring. Obejmuje ona dość zróżnicowane prace, ale połączone wspólną ikonową inspiracją, biorącą za punkt wyjścia to, co w ikonach traktowane szczątkowo i marginalnie, czyli pejzaż. Na wystawie dominują obrazy z motywami fasad budynków, ale można na niej znaleźć również przedstawienia bardziej tematycznie związane z ikoną: jedne wizerunkowe (choć raczej przetwarzane), inne bardziej abstrakcyjne – z motywem oka – oraz prace abstrakcyjne, bardziej strukturalne.
Fundamentami ikonopejzaży w odczuciu autora są świetlistość i niematerialność. Świetlistość w swych obrazach uzyskuje on przez użycie złota, zaś niematerialność dzięki stosowaniu trudnej techniki laserunkowej. Polega ona na nakładaniu farb jedna na drugą, przy czym każda kolejna warstwa zmienia kolor poprzedniej, dając niezwykły efekt.
Warto dodać, że za cykl obrazów o ikonach Pawła Wyborskiego nagrodzony został Gryfem Kociewskim – nagrodą Starosty Starogardzkiego w kategorii „Twórca Roku 2015” oraz otrzymał stypendium kulturalne Miasta Gdańska.
Druga z ekspozycji, prezentowana przy pl. Katedralnym i zatytułowana “Splot” to wielobarwne i pełne ekspresji prace malarskie absolwenta ASP we Wrocławiu (rocznik ’81) – Seweryna Jańskiego.
Inspirację do powstania tych balansujących między abstrakcją a realizmem, czy raczej surrealizmem prac stanowiła sieć powiązań, sposób wzajemnego przeplatania się układów, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu bądź innej struktury.
U człowieka wyróżniono prawie 100 splotów, z których najważniejszym jest splot słoneczny, zwany dawniej mózgiem brzusznym. Wszystkie funkcje organizmu działające w tle naszej świadomości są kontrolowane przez ten splot.
W pracach Jańskiego w bardzo efektowny sposób uchwycona została struktura splotu – sieci wzajemnych połączeń, złożoność układu, który ma przywracać równowagę pomiędzy poszczególnymi jego częściami. Obserwujemy zjawiska nawarstwiania się, rozdzielania, pochłaniania, które mogą kojarzyć się nam z narządami ludzkimi, ale też z naturą w szerszym ujęciu. To prace mówiące o naszej kondycji, oddziaływaniu i jedności ze światem natury.
Obie wystawy oglądać można do 2 października 2016 r. Wstęp wolny.
Źródło: (tekst i zdjęcia) Galeria Sztuki w Legnicy