Pod budowę pomnika Henryka Pobożnego Urząd Miasta w Legnicy rezerwuje fragment trawnika przed Zespołem Szkół Ekonomicznych. Na samym placu Słowiańskim nie będzie dla księcia miejsca, bo projektant zdecydował się uszczknąć więcej terenu na potrzeby ronda turbinowego. Z tego powodu zrezygnowano z umieszczania jakichkolwiek obiektów kubaturowych na placu Słowiańskim.
Pomnik powstanie ze środków społecznych, bez udziału finansowego miasta. Przygotowaniami do jego budowy zajmuje się Fundacja Książę Henryk Pobożny – Obrońca Europy. Radny Andrzej Lorenc, który jest jednocześnie jej prezesem, zgłosił w Urzędzie Miasta w Legnicy dwa alternatywne pomysły na lokalizację monumentu. Pierwszy zakładał wyeksponowanie księcia w centralnym punkcie placu Słowiańskiego, na miejscu zdemontowanego w 2018 r. Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Władze miasta zaakceptowały inną lokalizację zaproponowaną przez Lorenca: vis`a`vis pierwszej, po drugiej stronie ul. Skarbka, przed Zespołem Szkół Ekonomicznych. Wiceprezydent Jadwiga Zienkiewicz poinformowała, że to miejsce zostało zarezerwowane w projekcie zagospodarowania terenu w związku z przebudową pl. Słowiańskiego. “Pod pomnik przewidziany będzie fragment trawnika o wymiarach 5,0 x 9,0 m poniżej istniejącego uzbrojenia podziemnego” – pisze wiceprezydent Legnicy w odpowiedzi na interpelację radnego.
- Cieszymy się, że pojawiło się światełko w tunelu. Przed nami wciąż daleka droga – mówi Andrzej Lorenc. – Fundacja musi uzyskać prawo do dysponowania gruntem.
Dopóki wszystko jest płynne, Fundacja Książę Henryk Pobożny – Obrońca Europy wstrzymuje się z rozpisaniem wśród rzeźbiarzy konkursu na projekt pomnika. Andrzej Lorenc wierzy, że powstanie dzieło, które będzie budzić dumę mieszkańców Legnicy, łączyć a nie dzielić.
W bliskim sąsiedztwie planowanej lokalizacji stoi pomnik Wincentego Witosa dłuta Zbigniewa Frączkiewicza, przeniesiony tu w 2019 r. sprzed Zespołu Szkół Rolniczych. Okaże się, czy książę i przywódca ruchu ludowego nie będą sobie wzajemnie wchodzić w paradę.
Prace nad projektem przebudowy pl. Słowiańskiego przeciągają się. Dokumentacja miała być gotowa w 15 lutego 2020 r., ale na mocy aneksu z firmą Bipprogeo Projekt wydłużono termin jej ukończenia. Powodem komplikacji jest nie tylko COVID-19, ale też niełatwe uzgodnienia dotyczące geometrii układu komunikacyjnego. Za najbardziej optymalny uznano wariant, który najmniej ingeruje w przejście podziemne, ale za to wydłuża je i zmienia szerokość pasów na planowanym rondzie turbinowym. Według informacji przekazanych przez Jadwigę Zienkiewicz, w II kwartale 2021 roku ratusz będzie dysponował całą dokumentacją budowlaną i wykonawczą, co pozwoli rozpocząć poszukiwania firmy, która zajmie się realizacją przebudowy.
RYC. URZĄD MIASTA W LEGNICY/ PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA ALEKSANDRY DONIEC
najpierw zawiadomic Europe ze ten pobozny jest jej obronca to moze dadza troche grosza.Bo Europa na razie nic o tym nie wie. Pobozny powalczyl z bocznymi silami wroga a glowne iego sily poszly gdzie mialy. Zginal co jak widac wystarczy zeby znowu zaczac polska hucpe. Skad sie biora te kurduple robiace na sile te swoje pomniki na swoja chwale.