Haft to rewelacyjna, popularna i trwała metoda zdobienia tekstyliów. Wykorzystuje się ją do wzbogacania garderoby. Świetnie komponuje się w przypadku odzieży codziennej, ale również odzieży roboczej. Haft komputerowy to także fantastyczny sposób na reklamę i marketing. Sporo firm decyduje się na ten krok, aby zamieścić logo własnej marki na czapce, koszulce, rękawiczkach czy polarze. Do największych zalet haftu zaliczyć można trwałość, estetykę, elegancję oraz szeroki wybór nici. Dowiedz się, jak radzą sobie współczesne hafciarnie oraz jak powstaje haft w sposób maszynowy!
Możliwości haftu
Haft komputerowy znany jest od wielu lat. Jego przodkiem był haft ręczny, którego efekty widzimy na wielu muzealnych eksponatach. Przy pomocy haftu ręcznego zdobione były bielizna, ubrania, ozdobne szaty i suknie ważnych osobistości. Obrusy, zasłony czy kotary także były efektem wykorzystania haftu ręcznego.
Współcześnie trud haftowania przeniesiono na maszyny. Do tego wykorzystuje się specjalne hafciarki oraz komputery, w których tworzy się projekty wektorowe będące podstawą do wykonania haftu przez komputer. Te zmiany sprawiły, że można składać szerokie zamówienia składające się z setek czy tysięcy odbitek, które gotowe będą w zaledwie kilka dni roboczych. Nie byłoby to możliwe, jeśli w użyciu byłby jedynie haft ręczny. W ten sposób otrzymujemy solidne zdobienia na ubraniach i innych akcesoriach tekstylnych, bez konieczności ich nieustannej wymiany ze względu na sprany nadruk.
Sprawdź, jak powstaje haft maszynowy!
Haftowanie maszynowe to technika, która jest w stanie poradzić sobie z wieloma wyszukanymi wzorami, choć metoda ta ma swoje ograniczenia. Hafciarnie posiadają nowoczesne, programowalne maszyny, które świetnie odwzorowują wielokolorowe motywy oraz skomplikowane wzory. Proces haftowania przebiega zawsze w kilku etapach:
- najpierw następuje przygotowanie komputerowego pliku, w którym nie tylko odwzorowany zostaje pomysł klienta, ale również zaznacza się, jakie nicie będą użyte, a także optymalizuje się tempo pracy hafciarki czy też liczba wkłuć.
- przygotowanie maszyny do haftu to kolejny krok. W tym przypadku wgrywa się plik do pamięci maszyny, a następnie wkłada się odpowiednie nici w oczka igieł,
- wykonanie haftu — maszyna na próbce materiału wykonuje pierwsze podejście do projektu, a kiedy przejdzie ono pomyślnie, wykonuje go już na docelowym ubraniu,
- ocena wzoru przez klienta — pierwsze sztuki przekazywane są do akceptacji klienta.
Zalety haftu komputerowego
Haft komputerowy to bardzo trwała metoda znakowania ubrań. Istnieje wybór nici, które można użyć do tego projektu, spośród metalizowanych, neonowych, standardowych czy takich, które gwarantują lekki efekt 3D. Dodatkowo haft jest praktycznie niezniszczalny, świetnie sprawdza się więc na ubraniach roboczych, które kreowane są specjalnie dla pracowników. Poza jakością oraz trwałością haft charakteryzuje się też elegancją, o której ciężko mówić w przypadku innych metod. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.haftkomputerowy.com.pl/.
– Materiał zewnętrzny