No co dzień spokojnie stoi w centrum Żagania. Jednak od czasu do czasu wyrusza w podróż. Podróżuje nie tylko od miasta do miasta. Potrafi przenosić się też w czasie. Taki jest żagański miś Wojtek w najnowszej książce Artura Guzickiego, która właśnie ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk.
Podróże misia Wojtka, to seria bajek dla dzieci. Ich bohaterem jest słynny miś z armii generała Andersa, który w podczas swoich podróży poznaje bardzo ciekawy okres w historii Polski – czas kiedy Polska odzyskała niepodległość.
W książce Artura Guzickiego wszystko zaczyna się w Żaganiu. Oto tamtejszy misiek z nudów schodzi z niewielkiego cokołu i spacerując przez miasto trafia na dworzec kolejowy. Tam spotyka dziwnie ubranych żołnierzy. Po chwili okazuje się, że to dowodzona przez generała Hallera Błękitna Armia, a sam Wojtek zaczyna rozumieć, że właśnie przeniósł się w czasie i ma szansę na poznanie historii zupełnie innej wojny, niż ta w której uczestniczył u boku żołnierzy Andersa. -Myśląc o tej książce wyszedłem z założenia że miś Wojtek służąc w polskiej armii musiał być Polakiem, ale niestety nigdy nie był w Polsce i nie znał jej historii. Dlatego zafundowałem mu podróż w czasie i przeprowadziłem przez bardzo ciekawy i ważny okres w dziejach Polski – opowiada Artur Guzicki.
Podróże misia Wojtka – to dziesięć opowieści. Główny bohater uczestniczy w ważnych historycznych wydarzenia. Poznaje między innym Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Bierze udział w wojnie z bolszewikami i pływa Pomorzaninem, czyli pierwszym polskim okrętem wojennym. Odwiedza krakowskie Oleandry, Lwów, jest świadkiem słynnego przemówienia Ignacego Paderewskiego wygłoszonego w Poznaniu i zaślubin z morzem jakich dokonał generał Józef Haller. W końcu trafia do Wersalu w czasie kiedy Dmowski i Paderewski podpisują traktat pokojowy na mocy którego państwa zachodnie uznają niepodległość Polski.
Książka jest bogato ilustrowana przez Henryka Bacę. Wstęp do niej napisał profesor Jan Żaryn.
Guzicki i Baca to duet autorów, który kilka lat temu stworzył oparte na podobnym pomyśle “Przygody Julka”. To książka o 10 podróżach Julka – urwisa wyrzeźbionego przez Edwarda Mirowskiego. Z Julkiem, stojącym na co dzień przy legnickim Rynku, dzieci poznawały historię Legnicy. Teraz mogą kontynuować podróże w czasie z Wojtkiem.
W najbliższy piątek 26 czerwca książka i autor od godziny 14 do 16 będą dostępni dla czytelników w kawiarni Markova w legnickim Rynku. Wszystko oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
RYC. HENRYK BACA