Wicepremier Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego – podczas wizyty w Legnicy zapowiedział, że jutro, podczas rozmów ostatniej szansy, rząd przedstawi związkowcom nową propozycję podwyżek dla nauczycieli. Szczegółów nie chciał zdradzić, ale o dwóch rzeczach zapewnił.
- Po pierwsze: nie zrealizujemy takich oczekiwań, jakie wyrażają związki zawodowe – mówił Jarosław Gowin. – Jest oczywiste, że nauczyciele oczekują za dużo. Nie możemy przeznaczyć dla jednej grupy zawodowej kilkunastu miliardów złotych, bo musimy pamiętać także o innych. Po drugie: egzaminy się odbędą. Nie dopuścimy, aby młodzież stała się zakładnikiem strajkującej grupy zawodowej.
Milion złotych dla PWSZ
Jarosław Gowin przyjechał do Legnicy w dwóch sprawach. Jako lider Porozumienia promuje na Dolnym Śląsku start Beaty Żołnieruk w wyborach do europarlamentu. Jako minister nauki i szkolnictwa wyższego spotkał się z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona, aby pogratulować im dobrej pracy i przekazać czek na 1 milion złotych. W ramach projektu pod nazwą “Dydaktyczne Inicjatywy Doskonałości” MNiSW podzieliło 15 milionów złotych pomiędzy 15 najlepszych uczelni zawodowych w Polsce. Legnicka PWSZ znalazła się w tym wyjątkowym gronie. Pieniądze mają posłużyć podniesieniu jakości kształcenia. Wolno je wydać np. na zakup pomocy dydaktycznych, zatrudnienie praktyków w uczelniach, stypendia dla studentów, kursy i szkolenia podnoszące kompetencje kadry dydaktycznej, modernizację laboratoriów i pracowni.
- Doceniamy uczelnie, które najlepiej kształcą na regionalny rynek pracy – mówił Jarosław Gowin podczas krótkiej, niespełna godzinnej wizyty w PWSZ. Nadmienił, że wsparcie w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości jest zagwarantowane w przyjętej w ubiegłym roku Konstytucji dla Nauki.
Przy ocenie jakości kształcenia w uczelniach zawodowych brano pod uwagę dwa kryteria: co najmniej pozytywną ocenę jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) z ostatnich 6 lat oraz wyniki monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (czyli ELA). ELA to system, który gromadzi dane o ekonomicznych losach absolwentów wszystkich kierunków studiów wszystkich uczelni w kraju. Dzięki temu jest w stanie ustalić, ile zarabiają, jak długo po studiach szukają pracy i ilu wśród nich jest bezrobotnych.
W ubiegłym roku PWSZ im. Witelona w Legnicy również znalazła się w gronie 15 publicznych uczelni zawodowych zaproszonych przez ministerstwo do udziału w projekcie “Wsparcie rozwoju kształcenia na profilu praktycznym w publicznych uczelniach zawodowych”. Efektem było uzyskanie miliona złotych na kształcenie zawodowe. Za subwencję doposażono pracownie w sprzęt, utworzono salę szkoleniowo-wykładową, sfinansowano wyjazd 3 studentów filologii na praktyki zawodowe na Maltę.
Żołnieruk do europarlamentu
Zarówno w PWSZ, jak i na legnickim Rynku Gowinowi towarzyszyła Beata Żołnieruk. Żołnieruk prowadzi w Głuszycy firmę transportową. Jest członkinią władz krajowych Porozumienia Jarosława Gowina i “dziewiątką” na liście Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego.
- Reprezentuje branżę turystyczną – podkreślał Gowin. – Polscy transportowcy odnieśli w Europie sukces, a teraz są z niej rugowani.
Według wicepremiera, Żołnieruk zadba w europarlamencie, aby w Unii nie było państw uprzywilejowanych.
Nawiązując do słów Grzegorza Schetyny, że Polska może jednym z liderów Zachodu albo podryfuje na Wschód, Jarosław Gowin zapewniał, że Zjednoczona Prawica też podąża na Zachód.
- Robimy to inną drogą niż Koalicja Europejska – mówił Gowin.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
Najwazniejsze sie pokazac, w koncu wybory sie zblizaja. A do tego nalezaloby cos obiecac, tylko gdzie te konkrety ? Taki szeregowy zolnierzyk Pana na Zoliborzu i tak sam nic nie moze, jedynie gadac, a i to nie zawsze.