Piąty rok z rzędu wykluły się sokole pisklęta w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów. Założenie gniazda przez sokoły wędrowne jest rzadkim i wyjątkowym wydarzeniem. Gniazdo sokołów wędrownych znajduje się na kominie huty od 2009 roku. Sokoły nie tylko mogą tu bezpiecznie dorastać, ale możemy je również obserwować za pomocą stałego monitoringu.
Stronę, za pomocą której można monitorować gniazdo 24 godziny na dobę, odwiedza dziennie kilka tysięcy internautów. Montaż gniazda oraz kamer w całości sfinansowała KGHM Polska Miedź SA przy współpracy merytorycznej Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt “Sokół”. Sokolą rodzinę możemy podglądać przez kamerę internetową poprzez stronę kghm.pl.
W tym roku wykluły się cztery pisklęta. Para sokołów Fiona i Florek doczekała się potomstwa w połowie maja. Młode sokoły nie mają jeszcze imion. Organizatorzy czekają na propozycje.
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie stowarzyszenia www.peregrinus.pl. Konkurs jest podzielony na trzy etapy, a zwycięskie imiona poznamy pod koniec czerwca.
- Pojawienie się nowych sokołów to potwierdzenie, że hutniczy komin jest dobrym miejscem na gniazdo – mówi opiekun sokołów, Paweł Frąckowiak z Huty Miedzi Głogów.
Sokół wędrowny na początku XX wieku był gatunkiem rozpowszechnionym w całym kraju, choć niezbyt licznym. Około 1950 roku nastąpił katastrofalny spadek liczebności populacji. Ostatnie znane gniazda sokoła wędrownego na terenie Polski stwierdzono w 1964 roku. Pierwsze próby hodowli sokoła wędrownego podjęli polscy sokolnicy już pod koniec lat siedemdziesiątych, a pierwsze wyniki uzyskano w połowie lat osiemdziesiątych. Odbudowę populacji sokołów w warunkach naturalnych rozpoczęto w roku 1990 i prowadzono ją przede wszystkim na terenach leśnych. W 2012 roku łącznie reintrodukowano 75 sokołów wędrownych.
O sokolim gnieździe w KGHM było głośno w całej Polsce. W czerwcu 2012 roku w Warszawie, KGHM Polska Miedź i Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt ?Sokół?, zostali wyróżnieni w XIII. Edycji Raportu CSR za zaangażowanie w ochronę gatunkową sokoła wędrownego i opiekę nad stanowiskiem lęgowym drapieżnika.
Departament Komunikacji KGHM