Uchwała Rady Ministrów z 13 grudnia 2011 r. w sprawie przyjęcia Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju ogranicza prawa samorządów i jest niezgodna z Konstytucją – twierdzą przeciwnicy odkrywki węgla brunatnego. Dlatego wójt gminy Lubin Irena Rogowska w środę jedzie do Warszawy złożyć protest do Trybunału Konstytucyjnego.
Przyjęta przez rząd Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK) – zdaniem wójt Rogowskiej – ogranicza możliwości podejmowania decyzji planistycznych przez gminy i miasta położone na złożach kopalin takich, jak choćby węgiel brunatny.
- Postanowienia KPZK wprowadzające ochronę złóż kopalin, w tym złoża węgla brunatnego ?Legnica?, ingerują bezpośrednio w prawo własności mieszkańców co najmniej sześciu gmin położonych na złożu w tym gminy Lubin (woj. dolnośląskie) – twierdzą wójt Irena Rogowska i Tomasz Włodarski z Ekologicznego Serwisu Prawnego. – Wprowadzona ochrona nie jest ograniczona ani przedmiotowo, ani czasowo, fundamentalnie narusza istotę prawa własności ponieważ pozbawia właścicieli możliwości faktycznego rozporządzania ich własnym majątkiem. Szczególnie, iż zawęża prawo rozporządzania nieruchomościami wyłącznie na rzecz przyszłego inwestora górniczego. W żadnym wypadku nie można przyjmować, że wszędzie tam, gdzie znajduje się złoże węgla brunatnego, interes publiczny przesądza o potrzebie jego eksploatacji, a tym samym zobowiązuje gminy do przeznaczania tego obszaru wyłącznie! pod działalność polegającą na wydobywaniu kopalin.
FOT. GMINA LUBIN