Dziś zainicjował działalność ogólnopolski ruch Kultura Niepodległa, który chce wspierać kulturę w Polsce, bronić jej wolności i różnorodności. Ogłoszono manifest z ośmioma postulatami. Wśród kilkuset jego sygnatariuszy – ludzi kultury, sztuki, mediów – są legniczanie: Jacek Głomb – dyrektor Teatru Modrzejewskiej, i Zbigniew Kraska – dyrektor Galerii Sztuki.
Ruch ma charakter apolityczny. Są w nim twórcy, odbiorcy i uczestnicy kultury z całej Polski. Ludzie z różnych środowisk i o różnych poglądach: prawicowych i lewicowych, liberalnych i konserwatywnych, chrześcijańskich i ateistycznych, patrioci i kosmopolici.. Połączyło ich przekonanie, że kultura musi pozostać wolna, niepodległa, otwarta, różnorodna. ”Od wielu lat politycy w Polsce próbują, używając środków nacisku ekonomicznego, organizacyjnego i wyznaniowego, wykluczyć z publicznego obiegu niezależnie myślących twórców. Tym samym pozbawiają Polaków wolności wyboru i dostępu do kultury. Próby podporządkowania kultury tej lub innej opcji światopoglądowej uderzają we wszystkich: żyjących współcześnie i tych, którzy przyjdą po nas. Jesteśmy odpowiedzialni za dziedzictwo, które zostawimy przyszłym pokoleniom. Naród pozbawiony dostępu do kultury otwartej i różnorodnej, traci zdolność do dialogu i krytycznego myślenia, stając się podatnym na manipulacje. Nie godzimy się na to.” - czytamy w Manifeście Kultury Niepodległej, ogłoszonym na stronie kulturaniepodlegla.pl.
Najpilniejszym spośród 8 postulatów jest powołanie mocą ustawy Obywatelskiej Rady Kultury, składającej się z przedstawicieli środowisk twórczych i animatorów kultury z całej Polski, wybieranych w sposób otwarty, jawny i przejrzysty. Zadaniem Rady będzie opiniowanie polityki kulturalnej i działalności edukacyjnej państwa. Bez jej pozytywnej rekomendacji nie będzie można powołać ministra kultury. Obywatelska Rada Kultury będzie mieć też wpływ na budżet przeznaczany przez państwo na kulturę. Kultura Niepodległa chce, by stworzono na szczeblu samorządowym obywatelski mechanizmu finansowania i dystrybucji środków na kulturę, na wzór organizacji pożytku publicznego i budżetów partycypacyjnych. Domaga się wprowadzenia mechanizmów, które zwiększą rzeczywisty dostęp do kultury dla każdego bez względu na status społeczny i ekonomiczny czy miejsce zamieszkania, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, seniorów i grup wykluczonych. Akcentuje potrzebę skutecznej edukacji kulturowej w powszechnym systemie nauczania, przywrócenie misyjności mediów publicznych, zagwarantowanie autonomii i niezależności instytucji kultury, publicznych i niepublicznych, oraz zakaz stosowania cenzury w jakiejkolwiek formie.
Inicjatywę firmuje kilkaset nazwisk. Kilkuset twórców, menadżerów kultury, dziennikarzy: m.in. głośni pisarze (Jacek Dehnel, Mariusz Czubaj, Artur Domosławski, Józef Hen, Jerzy Sosnowski, Zbigniew Miłoszewski), aktorzy (Krystyna Janda, Bogusław Linda, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Artur Barciś, Jacek Bławut, Przemysław Bluszcz, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Agata Buzek). reżyserzy ( Agnieszka Holland, Grzegorz Jarzyna, Jan Klata, Jan Jakub Kolski, Maja Kleczewska, Maciej Wojtyszko. Jerzy Skolimowski, Monika Strzępka, Paweł Demirski, Michał Zadara, Marcin Koszałka, Krystian Lupa, Borys Lankosz, Marcin Liber, Magdalena Łazarkiewicz, Paweł Pawlikowski, Jan P. Matuszyński), plastycy (Andrzej Świetlik, Mirosław Bałka, Kuba Bąkowski, Mariusz Wilczyński, Paweł Jarodzki, Przemysław Truściński, Krzysztof M. Bednarski, Magdalena Latosiewicz, Grzegorz Rosiński, Tomasz Sikora), muzycy i kopozytorzy (Kora, Justyna Steczkowska, Grzegorz Turnau, Adam Nowak, Zbigniew Preisner, Leszek Biolik, Aga Zaryan, Majka Jeżowska, Mela Koteluk, Karim Martusiewicz, Mary Komasa, Marek Napiórkowski, Jerzy Satanowski, Janusz Reichel, Maciej Szajkowski).
Wśród sygnatariuszy manifestu są legniczanie: reżyser, dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb oraz Zbigniew Kraska – dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy.
Postulaty Kultury Niepodległej można poprzeć składając podpisy na stronie kulturaniepodlegla.pl Już na starcie zrobiło to ponad tysiąc osób. Liczba podpisów z każdą godziną rośnie. Można też opublikować na portalach społecznościowych selfie z hasłem “Kultura Niepodległa”, tak jak to zrobił już Jacek Głomb (FOT. ANNA MOKHTARI/ JACEK GŁOMB FACEBOOK.PL).
Kultura Niepodległa działa niezależnie. Już dziś zapowiada, że w 2018 roku – w stulecie odzyskania niepodległości – zorganizuje oddolne, niezależne od działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obchody tego jubileuszu. “Uważamy, że rok 2018 to wspaniała okazja, aby przypomnieć, że polskość ocalała dzięki aktywności kulturalnej, edukacyjnej i artystycznej społeczeństwa – a nie jedynie dzięki generałom i zbrojnym powstaniom. Ludzie, którzy wbrew przeciwnościom losu i prześladowaniom przechowali język i tradycję zasługują na miano bohaterów – ponieważ to oni uratowali kulturowy kod, do którego mogły się odwoływać kolejne walczące o wolność pokolenia.” – piszą inicjatorzy ruchu.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
..moja ocena sytuacji jest nieco inna: nie, że naród może być(dopiero) podatny na manipulowanie, on już na całego i bez ogródek jest manipulowany – więc dla mnie celebryci kultury są już na starcie jakby spóźnieni.. no chyba, że to takie tam tylko górnolotne narodem naciskanie samorządów o pieniądzę