Szukając optymalnej lokalizacji dla swojego małego reaktora atomowego KGHM Polska Miedź bierze pod uwagę tylko Dolny Śląsk i sąsiednie województwa. Tak wynika z odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej. Spółka wytypowała kilka miejsc i aktualnie prowadzi tam “szczegółowe badania akceptacji społecznej dla budowy SMR”.
W odróżnieniu od PKN Orlen, który już w połowie kwietnia publicznie ogłosił 7 rozważanych lokalizacji dla swojej elektrowni atomowej, KGHM Polska Miedź wciąż wstrzymuje się z taką informacją. Komunikuje tylko, że jest w kontakcie z gminami, które znalazły się w kręgu zainteresowań firmy.
Prawdopodobnie jedną z nich jest miasto Lubin. Prezydent Robert Raczyński deklaruje, że elektrownia atomowa mogłaby powstać przy dawnej ciepłowni Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Prace nad małym modułowym reaktorem atomowym (SMR) dla KGHM trwają od 2021 roku. Partnerem miedziowej spółki jest amerykańska firma NuScale. Elektrownia miałaby rozpocząć pracę na początku przyszłej dekady.
FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.