helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Galeria Sztuki nie ma wakacji. Co pokaże tego lata?

Przez   /   15/07/2020  /   No Comments

Galeria Sztuki w Legnicy szykuje moc atrakcji na czas wakacji. Zobaczyć można zarówno trwające, jak i nowe wystawy, a także skorzystać z cyklicznych wydarzeń on-line!
Warto odwiedzić trwające wciąż wystawy – w murach Galerii Sztuki wystawę malarstwa Henryka Cześnika pod tytułem „Niebezpieczne zabawy” – zbiór prac, przygotowanych przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart. Wielkoformatowe dzieła przyciągają zarówno niebanalną techniką, wielkością, jak i różnorodną, przepełnioną surrealnym klimatem treścią. Cześnik podejmuje w swojej twórczości głównie wątki egzystencjalne, skupiając się na tematyce przemijania. Artysta wykreował charakterystyczny styl, który może wydawać się dramatyczny lub groteskowy, ale nie pozbawiony jest przewrotnego poczucia humoru i głębi. Ekspozycja czynna będzie do 16 sierpnia.
Z kolei w Galerii Ring – do 25 lipca – otwarta jest wystawa twórczości Ali Miraee „Sztuka uśmiechu i refleksji”. Irański mistrz karykatury z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru oraz wyczuciem absurdu komentuje społeczno-polityczną rzeczywistość. Ekspozycja odbywa się w ramach festiwalu Satyrykon – jednej z najbardziej znanych i prestiżowych imprez tego typu na świecie – organizowanego cyklicznie przez Legnickie Centrum Kultury oraz Fundację Satyrykon. Ali Miraee był laureatem nagrody Grand Prix Satyrykonu w 2019 roku – w tym roku zaś zasiadał w jury konkursu.


20 sierpnia startuje wystawa malarstwa artystki Marii Rogali, która od wielu lat związana jest z regionem Zagłębia Miedziowego i lokalnym środowiskiem twórczym. Jej obrazy zachwycają spokojną atmosferą i romantycznym klimatem. To malarstwo realistyczne, skłaniające się ku tematyce tradycyjnej: pejzaże, martwa natura, kwiaty. Artystka posługuje się głównie olejem, akrylem i akwarelą. Inspiracje czerpie ze sztuki okresu Młodej Polski, a także z malarstwa koloryzmu. Prace Marii Rogali można było oglądać na wielu wystawach, także – kilkakrotnie – w legnickiej Galerii Sztuki. Pokazy jej malarstwa miały miejsce także w wielu miastach Polski – m.in. w Jeleniej Górze, w Gliwicach i w Warszawie, a także na licznych wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych.


Kolejna letnia propozycja Galerii Sztuki to rozpoczynająca się 27 sierpnia wystawa współczesnej biżuterii artystycznej, pochodzącej z galeryjnych zbiorów, zatytułowana „Action Collection”. Będzie ona stanowić lokalną odsłonę Legnickiego Festiwalu SREBRO, który nie mógł odbyć się w tym roku w maju, a którego program zostanie zrealizowany w 2021 roku. Prace nad budową stałej kolekcji współczesnego złotnictwa trwają od 2004 roku. Obecnie obejmuje ona około pół tysiąca prac znanych i cenionych artystów z Polski i zagranicy. W skład kolekcji wchodzą przede wszystkim prace, które brały udział w wystawach organizowanych w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, najczęściej nagrodzone i wyróżnione w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. Są to przykłady biżuterii pełniącej funkcję dzieła sztuki – niosące treść, komunikat, poruszające kwestie społeczne, filozoficzne i kulturowe.

Sale wystawiennicze w okresie wakacyjnym są czynne od czwartku do soboty w godz. 14.00-18.00, a w niedziele – w godz. 12.00-18.00. Galeria Sztuki równolegle prowadzi działania on-line. Na profilu Otwartej Pracowni Sztuki systematycznie pojawiają się kolejne odcinki warsztatów dla dzieci i młodzieży. Do tej pory Galeria pokazała między innymi tajniki shibori – naturalnego barwienia tkanin, grafiki warsztatowej – linorytu, serię warsztatów biżuteryjnych, a także filcowanie wełny czesankowej. Warsztaty publikowane są raz w tygodniu. Z początkiem lipca rozpoczął się drugi cykl, skierowany do najmłodszych – Poznaj artystę. W ramach tego cyklu czytane są krótkie historie, przybliżające sylwetki najważniejszych i najciekawszych twórców światowych. Dzieci dowiedzą się, kim byli tacy mistrzowie jak Marcel Duchamp, Edward Krasiński czy John Cage.
Z kolei na profilu Galerii Sztuki udostępniane są cykle: W pracowni artysty, oraz Kulturalny film na weekend. W pracowni artysty to cykl filmów, prezentujących twórców i ich warsztat. Zobaczymy uznanych artystów lokalnych – między innymi Małgorzatę Maćkowiak, Krzysztofa Kułacza-Karpińskiego i Łukasza Gierlaka. To wyjątkowa okazja, aby podglądnąć tajniki ich pracy, otoczenie w jakim tworzą, a także posłuchać o ich inspiracjach. W cyklu Kulturalny film na weekend polecane są produkcje, zarówno dokumentalne, jak i fabularne, odnoszące się do świata sztuki.
Regularnie publikowane są także serie dotyczące biżuterii artystycznej – na profilu Legnickiego Festiwalu SREBRO. Pierwszy z nich to #SkarbyKolekcji – cykl prezentujący wybrane przykłady współczesnej biżuterii artystycznej ze zbiorów Galerii Sztuki. Kolejny – #SrebrneWystawy – przybliża wystawy prezentowane w ubiegłych latach w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 30 dni temu dnia 15/07/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 15, 2020 @ 2:30 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

artist-4639886_1280

Wystawa “Gmina Zagrodno z Pasją” w Zamku Grodziec

Read More →