Od września w podlegnickich Rzeszotarach trwa projekt „Kolonie Sztuki”. Uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej uczestniczą w zajęciach artystycznych z malarstwa, ceramiki, grafiki i małej rzeźby, które prowadzą artyści z Fundacji Sztuka dla Ludzi. Jednym z efektów kilkumiesięcznej pracy jest mural współtworzony przez dzieci i młodzież z malarką Dagmarą Angier-Sroką. Inspiracją była twórczość Tadeusza Makowskiego.
Akcja angażuje dzieci i młodzież w różne dyscypliny współczesnych sztuk wizualnych. Chodzi w niej o to, aby pokazać, że kultura nie jest zagadnieniem teoretycznym, ale ma swój wymiar praktyczny, który pozwala wyrazić w sposób twórczy nie tylko tematy ważne, ale też bardzo osobiste i indywidualne. Artyści z Fundacji Sztuka dla Ludzi powrócili do pomysłu, który kilkakrotnie realizowali w Legnicy. Teraz we współpracy z dyrekcją szkoły i nauczycielami do kreatywnej zabawy zaprosili dzieci i młodzież z Rzeszotar.
Kolonie Sztuki to kilka różnych działań: warsztaty twórcze z ceramiki, grafiki warsztatowej, kalkomanii ceramicznej, małej rzeźby i malarstwa sztalugowego. Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rzeszotarach wspólnie z malarką Dagmarą Angier-Sroką stworzyły mural inspirowany twórczością Tadeusza Makowskiego (1882–1932), polskiego malarza, przedstawiciela École de Paris, którego dorobek wyraża szczególną wrażliwość na sprawy dziecka. Wielkoformatowe malarstwo powstała na jednej ze ścian budynku należącego do szkoły. Jest wyrazem grupowej twórczości i barwnym akcentem w przestrzeni szkolnego boiska.
– Jesteśmy przekonani, że sztuka nie jest skierowana jedynie do elit. Czasem przekształca się w dzieła abstrakcyjne, ale zawsze pozostaje w związku z człowiekiem, jego przestrzenią i środowiskiem. W ten sposób staje się naszą codziennością – mówi Dagmara Angier-Sroka z Fundacji Sztuka dla Ludzi. –Uczestnikom projektu zaproponowaliśmy spotkanie z bardzo różnymi tekstami kultury. Zachęcaliśmy do tego, by sztuki doświadczali. Oglądali, interpretowali i szukali zrozumienia jej języka.
Inspiracją do pracy i zabawy sztuką była twórczość Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Dróżdża, Jana Lenicy, Mariusza Warsa znanego jako M-City, Juliana Tuwima, a nawet obecne w regionie ślady kultury łużyckiej. W 1,5-godzinnych cyklach warsztatowych uczestniczyły dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy (rodzice i dziadkowie uczniów). Zajęcia z artystami z Fundacji Sztuka dla Ludzi były okazją do międzypokoleniowego spotkania i integracji przez sztukę. Wspólnie wytworzono ponad 150 ozdobnych naczyń oraz małych form rzeźbiarskich z gliny i masy papierowej. Powstały obrazy malowane farbami, a także unikatowe tkaninowe torby ozdobione autorskimi projektami nawiązującymi do polskiego dziedzictwa narodowego. Na kubkach zdobionych kalkomanią ceramiczną pojawiły się kompozycje wizualne zbudowane z układów liter i znaków, które podobnie jak poezja konkretna piszą obrazem. „Kolonie Sztuki” były okazją do twórczych dyskusji i poszukiwań. Uczestnicy projektu poznali sylwetki wybitnych osobowości polskiej kultury. Dzięki oryginalnym, autorskim warsztatom Dagmary Angier-Sroki i Bartka Sroki nie była to jednak zwykła lekcja plastyki, ale impuls do rozwijania własnej kreatywności. Dla najmłodszych dzieci tak bliski kontakt ze sztuką to element poznawania świata, dla wszystkich zaproszenie do odkrywania i doświadczania nowych możliwości wyrażania siebie.
Własnoręcznie ozdobione przedmioty mają zastosowanie praktyczne. Kubki i bawełniane torby służą teraz uczestnikom akcji i ich bliskim na co dzień. Wszystkie prace malarskie i ceramiczne złożyły się natomiast w wystawę, której wernisaż odbędzie się w Szkole Podstawowej w Rzeszotarach. Całości dopełnią prezentacja multimedialna i dokumentacja zdjęciowa przedstawiająca migawki z przebiegu „Kolonii Sztuki”. Przedsięwzięcie ma promować twórczość młodych mieszkańców podlegnickiej wsi i zachęcać ich rodziny i sąsiadów do podejmowania własnych inicjatyw twórczych. Wystawę będzie można oglądać od 20 do 27 listopada. Oficjalne podsumowanie przedsięwzięcia odbędzie się w poniedziałek, 23 listopada.
Projekt „Kolonie Sztuki” został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Fundację KGHM Polska Miedź.
Mat. Fundacja Sztuka dla Ludzi