Przez trzy miesiące Fundacja Solia organizowała dla 20 dziewcząt z legnickiego Zakaczawia ( także dla ich rodziców i opiekunów) szereg różnego rodzaju warsztatów. Zajęcia prowadzili m.in. specjaliści od emisji głosu, florystyki, ekologii, terapii uzależnień czy WenDo. Projekt pod nazwą “Po Swojej Stronie” to odpowiedź na potrzebę profilaktyki uzależnień i przemocy. Wszyscy – organizatorki i uczestniczki – chcieliby, aby był kontynuowany.
Jak wyjaśnia Monika Krecisz-Kozłowska z Fundacji Solia, “Po Swojej Stronie” to autorski patchworkowy program pilotażowy skierowany do dziewcząt w wieku szkolnym z terenu legnickie dzielnicy Zakaczawie. Jego celem jest wzmacnianie kompetencji miękkich, odkrywanie zasobów wspierających profilaktykę oraz animacja zachowań proekologicznych.
- Projekt miał być pilotem do kolejnych działań, pogłębionych o realną odpowiedz na wyniki ewaluacji – mówi Monika Kręcisz-Kozłowska. – Dostrzegliśmy potrzebę profilaktyki uzależnień poprzez swoistą socjoterapię, opartą na działaniach dobranych pod szczególnymi względami. To skutecznie buduje zasoby uczestników.
Fundacja Solia poprzez systemową i wielowymiarową pracę chce wspierać dziewczęta z Zakaczawia. Także po ich stronie widzi potrzebę kontynuacji.
Z tego powodu, ale też z własnych przekonań i doświadczeń, dołożę starań, aby projekt był realizowany na terenie Zakaczawiu, na stałe, z rzetelnym nakładem pracy specjalistów i pasjonatów deklaruje Monika Kręcisz-Kozłowska.
Dzięki darczyńcy, Fundacji Orlen, projekt został zrealizowany na przestrzeni kwietnia, maja i czerwca. Cykl “Po Swojej Stronie” rozpoczął się od warsztatów technik aktywnych, ukierunkowanych na tzw. kompetencje miękkie, takie jak np. logiczne myślenie, komunikatywność, odporność na stres czy umiejętność pracy pod presją czasu. Prowadziła je Monika Kręcisz-Kozłowska, podobnie jak późniejsze warsztaty florystyczne i spotkanie pod hasłem “Manufaktura Emocji”. Na zajęciach WenDo u Magdy Szewciów dziewczęta uczyły się technik samoobrony i asertywności, dzięki którym będą potrafiły odpowiednio zareagować na przemoc. Warsztaty Zmiany poprowadziła Lena Bielska – trenerka siły i rozwoju. Odbyło się poświęcone profilaktyce uzależnień spotkanie z Ewą Wierzbicką, life coachem i instruktorką w Ośrodku Terapii Uzależnień To Tu z Łodzi. Głos i oddech były tematem warsztatów z wokalistką Agnieszką Rycombel. Lekcję ekologii poprowadziły Gosia Kot Łazarz i właścicielki kwiaciarni artystycznej Flowers Ctrl w legnickim Rynku.
Ciąg dalszy nastąpi? Oby tak.