Filtracja wody to najprościej rzecz ujmując przepuszczenie wody przez odpowiednio dobrane materiały filtracyjne, które usuwają z niej zanieczyszczenia. Jest konieczna w każdym akwarium niezależnie od jego typu, pojemności czy nawet obsady roślinnej. Bez odpowiedniej filtracji utrzymanie dobrej jakości wody jest praktycznie niemożliwe, co przekłada się oczywiście na zdrowie ryb i stworzeń wodnych.
Rodzaje filtracji
Przed zakupem filtra należy zastanowić się, co w tym akwarium chcemy trzymać, czy będzie to akwarium roślinne, biotopowe, towarzyskie z dużą ilością ryb czy też akwarium typu malawi. Pomoże dobrać to odpowiedni rodzaj filtra, który faktycznie podoła pracy w warunkach tego akwarium.
W akwarystyce istnieją trzy kategorie filtracji:
Filtracja biologiczna
Filtracja biologiczna to najistotniejsza ze wszystkich filtracja. Polega na usuwaniu z wody gromadzących się w niej niewidzialnych związków azotowych, takich jak nadmiar amoniaku (NH4), azotynów (NO2) również redukuje nadmiar fosforanów (PO4) i azotanów (N03). Filtracja biologiczna ma ogromny wpływ szczególnie przy początkowej fazie funkcjonowania akwarium, ponieważ dzięki filtracji biologicznej zachodzi tak zwany cykl azotowy.
Filtracja mechaniczna
Filtracja mechaniczna to wyłapywanie z wody zanieczyszczeń widzialnych przez nas gołym okiem tj. odchody ryb, resztki pokarmów, obumarłych części roślin. Zanieczyszczenia wpadają do filtra akwarystycznego zatrzymując się na gąbkach lub gęstszym materiale jakim jest wata filtracyjna. Media filtracyjne do akwarium te mogą być stosowane w każdym rodzaju filtra do wody dla rybek.
Filtracja chemiczna
Stosuje się ją w sytuacjach kryzysowych w akwarium. Polega ona na wychwytywaniu zanieczyszczeń chemicznych, takich jak resztki leków, metale ciężkie oraz gdy stosujemy wodę kranową. Do mediów filtracyjnych najczęściej stosowane są takie wkłady jak zeolit, również bardzo dobry jest węgiel aktywny który jest też idealnym medium biologicznym.
Podstawowe rodzaje filtrów
W akwarystyce wyróżniamy trzy modele filtrów: wewnętrzny, kaskadowy, kubełkowy.
Filtr wewnętrzny
Mały filtr zanurzony w wodzie, przeznaczony przede wszystkim do akwariów o małych rozmiarach inano-akwariów. Wyposażony w pompę wodną, małą piankę filtracyjną o działaniu mechaniczno-biologicznym oraz w niektórych modelach – w nabój z aktywnym węglem.
Filtr kaskadowy
Inaczej nazywane filtrami kaskadowymi, są to filtry ze szczelnie zamkniętym pojemnikiem wystającym poza akwarium, z rurką wlotową która znajduje się wewnątrz, która pobiera wodę z akwarium przelewając się przez wkłady znajdujące się wewnątrz filtra. Filtry kaskadowe posiadają tą przewagę nad wewnętrznymi, że mają możliwość wypełnienia wkładem biologicznym jak i mechanicznym, są znacznie bardziej wydajne od filtrów wewnętrznych, oraz dużym atutem jest to, że nie znajdują się wewnątrz akwarium.
Filtr kubełkowy
To najbardziej zaawansowane technologicznie filtry, składające się ze szczelnie zamykanego wiadra, w którym znajdują się kosze na wkłady filtracyjne, dzięki czemu filtr ten jest bardzo pojemny. Istnieje dowolna możliwość wypełnienia koszy filtracyjnych dzięki czemu filtr może spełniać każdą z trzech rodzajów filtracji. Dodatkowym atutem tych filtrów jest ich przepływ, są bardzo wydajne, przez co będą idealne do akwariów od 100 do nawet 1000l. Filtry te również nie znajdują się wewnątrz akwarium, do akwarium wychodzą tylko rurki wlotu oraz wylotu filtra.
Filtrowanie wody w praktyce
Wodę filtruje się w akwarium średnio przez kilka do kilkunastu godzin dziennie. W praktyce jednak filtr powinien chodzić cały czas. Wodę w akwarium powinno się regularnie wymieniać, nawet jeśli posiada się wydajny filtr. Średnio wymienia się 20-30% wody co 1-3 tygodnie. Filtr czyści się raz na kilka tygodni. Warto przy tym używać wody ze zbiornika, dzięki czemu zachowa się pożyteczną florę bakteryjną.