Czternaście niezależnych produkcji będzie walczyć o nagrody I Festiwalu Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek”. Od czwartku (29 września) do soboty (1 października) w złotoryjskim kinie Aurum trwają projekcje, warsztaty i spotkania z twórcami, m.in. aktorem Robertem Gonerą. W czwartek od godziny 18 widzów czeka dwugodzinny blok filmów reklamowych i dokumentalnych. Będzie można obejrzeć m.in. nostalgiczną opowieść o pracownikach przeprawy promowej w Brzegu Dolnym („Przystań”, reż. Marcin Lesisz), posłuchać refleksji grabarzu z Wałbrzycha („Pan Charon”, reż. Mateusz Żegliński”) i poznać pasję Sławomira Piechockiego, który w Raciborowicach prowadzi wiejskie kino („Kino Kujawy”, reż. Dawid Rycąbel). Wyświetlone w tym zestawie dwa filmy Aleksandry Trojanowskiej („Stado” i „Granica”) są zapisem pracy dolnośląskich artystów nad niebanalnymi rzeźbami dla Goerlitz. Pokazana zostanie również „Fontanna w Choczu” w reż. Arkadiusza Krzemińskiego i tajemniczy „Francuz Ki Łącznik” Artura Mościckiego.
Na godzinę 20 zaplanowano dwie pierwsze fabuły. Pięciominutowa kameralna etiuda „Green” (reż. Maciej Kotowicz) ilustruje myśl, że „przyjaźń to samotność wolna od lęku samotności”. Drugim filmem będzie ekranizacja powieści Andrzeja Wojciechowskiego „Opowieść Złotoryjska”, zrealizowana w ubiegłym roku przez młodzież młodzież ze Stowarzyszenia Nasze Rio (reż. Maksymilian Pawłowski). W piątek konkursowe projekcje rozpoczną się o godz. 18 od pokazów dwóch dokumentów. Pochodzący z 2012 roku film „Zapomniane chwile” (reż. Małgorzata Semeniuk) zbiera wspomnienia powojennych osadników z gminy Pielgrzymka. Zaraz po nim widzowie obejrzą „Bez skrótów” w reż. Niny Karniej i Filipa Płucisza – zapis 3 lat pracy Michała Zadary i artystów Teatru Polskiego we Wrocławiu nad wystawieniem całości „Dziadów” Adama Mickiewicza.
O godzinie 20 blok filmów fabularnych rozpocznie „Super Story” – zrealizowany „przez pasjonatów kina z Legnicy subtelny pastisz filmów sensacyjnych z wątkiem miłosnym (reż. Kamil Brade). Będzie też można sprawdzić, jak mieszkańcy podzłotoryjskiego Wojcieszyna wcielili się w role bohaterów powieści Cervantesa w „Don Kichocie” w reżyserii pani sołtys Małgorzaty Gruszczyńskiej. Uśmiech na pewno wywoła krótkometrażowy „Bogdan idzie na randkę” (reż. Piotr Zelke) – slapstikowa komedia o serii niefortunnych zdarzeń, które mogą przydarzyć się mężczyźnie przy intymnym spotkaniu z kobietą.
Organizatorzy festiwalu zaplanowali też dwa pokazy specjalne, w piątek o godz. 14. Najpierw wyświetlony zostanie „Galumphing” w reż. Kamili Józefowicz – portret malarki Danny Arabahiny, która rezygnując z cywilizacyjnych wygód zaszyła się w brazylijskiej samotni. Drugi dokument to „THX God” Michała Kopaniszyna i Szymona Padło – impresja z szalonej półrocznej podróży dwóch przyjaciół dookoła świata. Oba filmy mówią w zasadzie o tym samym: że świat jest piękny i że łatwiej znaleźć szczęście bez pieniędzy niż z milionami okupionymi korporacyjną niewolą. Po projekcji zaplanowano spotkanie z ich twórcami (godz. 16).
Wcześniej (piątek, godz. 10) z fanami spotka się też aktor Robert Gonera, gość specjalny „Złotego Samorodka”. Gonera jest też członkiem jury, które do sobotniej gali (godz. 13) będzie musiało wskazać zwycięzców filmowej rywalizacji.
FOT. YOUTUBE.Pl, BIGPRODUCTION.Pl,