Konferencja w kawiarni Ratuszowa, happening w Rynku i spektakl “A może nad morze” na Scenie Gadzickiego. Tak będą wyglądały legnickie obchody przypadającego na 22 listopada legnickiego Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię “Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”.
Po raz siódmy organizuje je Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych z Legnicy wspólnie z Teatrem Modrzejewskiej.
Kampania “Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” ma na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię i inne choroby psychiczne i jest prowadzona w Polsce od września 2000 r. Jej celem jest poprawa społecznego odbioru schizofrenii i pogłębienie tolerancji wobec osób chorych psychicznie. Program “Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” jest organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Program uzyskał patronat Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, a dofinansowany jest z grantu naukowego Lilly.
Podczas konferencji, która o godz. 14 roczpocznie się w kawiarni Ratuszowa, będzie można wysłuchać wykładów specjalistów. Mgr Jacek Jazy, psychiatra, opowie o psychogeriatrii, a Beata Maćkowiak, ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej w legnickim szpitalu – o starzeniu się, pomyślnym i niepomyślnym. Referat “Wiecznie starzy, wiecznie młodzi” zaproponowała psycholog, mgr Elżbieta Kuźmiak. Zapraszamy zainteresowanych – wstęp wolny.
Na godz. 16.00 jest zapowiadany happening w wykonaniu Klubu Gońca Teatralnego (w Rynku).
Zakończeniem obchodów będzie spektakl “A może nad morze”, który na Scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej zaprezentują członkowie grupy Pogotowie Teatralne: Eryka Bohrandt, Kornelia Bohrandt, Małgorzata Kubiczek, Ewa Wiśniewska, Danuta Kobiak , Darek Garmada, Bartłomiej Szczesiak (godz. 18).
- Pofolgujemy sobie – zapowiada legnicka aktorka Katarzyna Kaźmierczak, która wspólnie z Magdą Drab sprawowały opiekę reżyserską nad przedstawieniem Pogotowia Teatralnego. – Inaczej niż w poprzednich latach nie będziemy mówić o chorobie, tylko o tym, co robić, aby żyć zdrowo i unikać kryzysów. Spektakl powstał z improwizacji, marzeń, przemyśleń.
Pomysł narodził się w trakcie podróży autobusem. Podróż jest jego motywem przewodnim. “A może nad morze” to opowieść o wielu podróżach, które na skutek nieszczęśliwych wypadków stają się podróżą wspólną w zupełnie nieplanowanym kierunku. Każdy z bohaterów u jej celu pozna nowe oblicze własnego “ja”.
- Będzie dużo okazji do uśmiechu – zaprasza Katarzyna Kaźmierczak. Wstęp wolny.
Pogotowie Teatralne, działające przy legnickim teatrze, podejmuje się misji leczenia dusz przy wykorzystaniu sztuki. W zajęciach uczestniczą różni ludzie: jedni przeżyli kryzys psychiczny, drudzy postanowili wyhamować pęd w jakim żyli, jeszcze inni w teatrze dostrzegli szansę na wypełnienie pustki dopadającej ich w domu.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI