POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Dziadek” Piłsudski z piasku stanie pośród legniczan

Przez   /   24/10/2018  /   No Comments

Z 14 ton piasku zmieszanego z gliną wrocławscy artyści Małgorzata Korenkiewicz i Bogusław Zen rzeźbią w legnickim Rynku postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Według projektu, naczelnik polskiego państwa ma stać otoczony wieńcem legniczan i legnickich budynków. Rzeźba powstaje na zamówienie Galerii Sztuki w Legnicy, która chce w ten sposób uczcić 100-lecie niepodległości. 

Piaskowy “Dziadek” zostanie na finiszu potraktowany specjalnym środkiem mającym zwiększyć jego odporność na kaprysy pogody. Z natury to jednak rzeźba na chwilę, ulotna i nietrwała, więc warto ją zobaczyć zanim nieodwracalnie zniknie. Małgorzata Korenkiewicz i Bogusław Zen przypuszczają, że praca nad Piłsudskim zajmie im jeszcze około tygodnia. Wiele zależy od pogody. Zwykły deszcz dziełu nie zaszkodzi, ale ulewa byłaby poważnym problemem. Główne zagrożenie to wandale. Artyści mają nadzieję, że legniczanie uszanują ich trud. Piłsudskiego mają też stale na oku strażnicy obsługujący miejski monitoring. Jeśli aura będzie sprzyjać, a ludzie zachowają się odpowiedzialnie, piaskowy Piłsudski przetrwa 2, może nawet 3 miesiące.

Do wydarzenia użyto ok. 14 ton piasku zmieszanego z gliną. Wywrotka przywiozła go z kopalni w Bielanach. Małgorzata Korenkiewicz i Bogusław Zen na co dzień rzeźbią w bardziej trwałym materiale, ale zdarzyło im się już wcześniej tworzyć dzieła podobną techniką.

 

Działanie to jest częścią szerszego, okolicznościowego, artystyczno-edukacyjnego projektu, realizowanego przez Galerię Sztuki z okazji 100-lecia Niepodległości Polski pn. “Odcienie bieli i czerwieni. Sztuka w poszukiwaniu tożsamości.”. To interdyscyplinarny projekt artystyczno-edukacyjny, którego przedmiotem są najnowsze dzieje naszego kraju oraz – w ich kontekście – współczesne postrzeganie i interpretacja takich pojęć jak: Ojczyzna (wielka i mała), niepodległość, pamięć zbiorowa, wolność, tożsamość narodowa i lokalna, patriotyzm. Na projekt składają się: wystawy sztuki i instalacje plenerowe, cykl wykładów, warsztaty, akcje plastyczne i projekcie filmowe.

Inne działania w ramach projektu:

W ramach projektu odbyły się już 2 wykłady (Piotra Bukowczyka i Rogera Piaskowskiego), na kolejny zapraszamy już w ten piątek, 26 bm., do Galerii RING. O godz. 16:00 o sztuce Legionów Polskich opowie Jerzy Brukwicki. Ostatni wykład z cyklu odbędzie się we wtorek, 30 października, o godz. 10:00. Profesor Ryszard Woźniak opowie o ruchu kultury niezależnej w Polsce w latach 80.

Część wydarzeń performatywnych, plastycznych i edukacyjnych realizowanych w ramach projektu związana jest z 25 rocznicą opuszczenia Legnicy przez Wojska Radzieckie jako współczesnym, najświeższym przykładem odzyskiwania po prawie 50-letniej ”pokojowej okupacji” zbiorowej pamięci mieszkańców oraz suwerenności kulturowej i politycznej zniewolonego miasta.

Od 1 listopada czynna będzie na Stacji Kultura – Galerii Kolei Dolnośląskich pokonkursowa ogólnopolska wystawa fotografii pt. „Indeks patriotyczny”, której przedmiotem są przejawy współczesnego patriotyzmu, sposoby jego praktykowania, wyrażania, demonstrowania, propagowania, utrwalania.

Czeka nas również cykl projekcji filmowych oraz warsztatów plastycznych poświęconych zdarzeniom historycznym i dramatycznym losom postaci, których sensem działania była szeroko rozumiana suwerenność Ojczyzny, wolność i niepodległość narodowa.

Zwieńczeniem działań projektowych będzie z jednej strony publikacja albumu „W drodze do Niepodległej: Bronisław Chyła: Tutor – studium przypadku”, z drugiej zaś prezentacja wystawy „Symbole i imponderabilia: odcienie bieli i czerwieni. Sztuka wobec tożsamości.” „Tutor” ma być wydawnictwem sumującym dzieło i życie niezwykłego artysty i człowieka, który jako berlińczyk z urodzenia, absolwent berlińskiej i wiedeńskiej akademii, dopiero po 2. wojnie światowej spełnił swoje marzenie i pragnienie życia w Polsce, Ojczyźnie swoich rodziców. B.Chyła całe swoje dorosłe, zawodowe życie w Legnicy (1947-1986) poświęcił sztuce oraz budowaniu polskiego środowiska artystycznego na odzyskanych polskich ziemiach. Natomiast wystawa „Symbole i imponderabilia” zaprezentuje prace artystów współczesnych odnoszące się wprost w treści lub stanowiące komentarz do kwestii związanych ze współczesnym rozumieniem patriotyzmu, tożsamości zbiorowej i poczucia identyfikacji z własnym krajem, Ojczyzną, narodem.

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 i Urzędu Miasta Legnica (w ramach wkładu własnego).

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

438-270876

Włamywacze wpadli podczas kontroli drogowej

Read More →