Nie potwierdziły się alarmistyczne zapowiedzi dyrektor szpitala powiatowego w Złotoryi, jakoby Narodowy Fundusz Zdrowia chciał doprowadzić do ograniczania działalności placówki. Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ we Wrocławiu zamierza przedłużyć dzierżawcy szpitala finansowanie wszystkich aktualnie obowiązujących umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych.
Jak informuje Monika Rudnicka, dyrektor szpitala, do końca przyszłego roku przedłużone zostaną umowy w zakresach: podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (tzw. „sieć szpitali”), świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacji leczniczej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz badań tomografii komputerowej.
Zgodnie z wcześniejszą deklaracją NFZ do końca marca 2019 r. przedłużona zostanie umowa dla oddziału otolaryngologicznego w złotoryjskim szpitalu. Jednocześnie na początku nowego roku prezes dolnośląskiego NFZ ogłosi konkurs na dalsze udzielanie świadczeń. Placówka będzie mogła do niego przystąpić i zapewnić sobie w ten sposób dalsze finansowanie.
Nic złego nie grozi także oddziałowi ginekologiczno-położniczemu. – Wprawdzie, na nasz wniosek, szpital powiatowy został wpisany do wykazu podmiotów leczniczych, w których może wystąpić zagrożenie ciągłości udzielania świadczeń ze względu na zbyt małą liczbę lekarzy, ale dotyczy to tylko pełnienia dyżurów anestezjologicznych – wyjaśnia dyrektor Monika Rudnicka. – Zagrożenie powstało w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz 1532), na podstawie której lekarze posiadający specjalizację zostali uprawnieni do złożenia zobowiązania do nieudzielania świadczeń u innego świadczeniodawcy. W naszym szpitalu zaistniała sytuacja, w której cześć lekarzy anestezjologów musiała zrezygnować z dalszego pełnienia dyżurów medycznych. Wpisanie nas do wyż.wym. wykazu przywróciło możliwość dalszego pełnienia przez tych lekarzy dyżurów bez naruszenia tzw. „lojalki”.
W listopadzie najpierw doktor Radosław Matusz z oddziału otolaryngologicznego, a potem dyrektor Monika Rudnicka prosili pacjentów, polityków i samorządowców o interwencję w Narodowym Funduszu Zdrowia. Gdy w odpowiedzi na pospolite ruszenie pacjentów doktora Matusza NFZ zapowiedział aneks dla otolaryngologii, nastroje niewiele się poprawiły. “Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ we Wrocławiu zamierza przekształcić Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka Sp. z o.o. w Złotoryi w zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy” – pisała pani dyrektor, inicjując w całym powiecie akcję zbierania podpisów pod apelem w sprawie ratowania szpitala. Joanna Mierzwińska, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu, przekonywała, że alarm wszczęty przez Monikę Rudnicką jest niepotrzebny, bo ze strony NFZ żadnego zagrożenia dla działalności placówki nie ma.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI