Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Duże zmiany w Legnickim Budżecie Obywatelskim

Przez   /   01/02/2022  /   No Comments

Nie bez kontrowersji Rada Miejska Legnicy zatwierdziła zaproponowane przez prezydenta zmiany w zasadach Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Ratusz chciałby w ten sposób zapobiec zaobserwowanemu przy ostatnich edycjach spadkowi zainteresowania mieszkańców tą formą partycypacji w zarządzaniu miastem. Mocno zmienił się podział Legnicy na obszary. Wzrośnie pula środków dla każdego z nich.

Kontrowersje na sesji Rady Miejskiej Legnicy wzbudził pomysł nowego podziału miasta na potrzeby LBO. Zamiast – jak w ostatnich latach -  11 obszarów z pulą 250 tys. zł na każdy będzie 6, każdy z sumą 500 tys. zł do własnej dyspozycji. W intencji ratusza, dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa stanie się realizacja większych, droższych projektów, co pozytywnie wpłynie na zainteresowanie mieszkańców LBO. Aby było sprawiedliwiej, obszary zostały wyznaczone w taki sposób, aby były zamieszkane przez podobną liczbę mieszkańców.

Obszar nr 1 (Północny) obejmuje podobny obszar jak wcześniej, czyli obręb: Zabłocice; Piaski; Rzeszotary; Pawice; Pątnów; Piekary Stare; Górka; Czarny Dwór; Kąpielisk; Piekary Wielkie; Piekary; Ulesie na północ od torów kolejowych; Piątnica na północ od torów kolejowych; Kartuzy na północ od torów kolejowych; Wrocławskie Przedmieście na północ od torów kolejowych; Piekary Osiedle – teren znajdujący się pomiędzy Al. Piłsudskiego, ul. Sikorskiego, ul. Kraka, ul. Jaskółczą, ul. Sokolską do torów kolejowych.

Obszar nr 2 (Zachodni) powstał z połączenia dotychczasowych obszarów nr 9 (Fabryczna) i 10 (Asnyka). Obejmuje obręb: Zosinek; Ogrody; Tarninów na północny wschód od Złotoryjskiej; Ulesie, na południe od torów kolejowych; Białka na północ od ul. Zachodniej; Fabryczna na północny zachód od ul. Przemysłowej, ul. Emilii Plater; ul. Kominka, ul. Ściegiennego.

Obszar nr 3 (Stare Miasto) miał kiedyś przypisany nr 7. Stanowi go obręb: Stare Miasto; Ochota na północ od Al. 100-lecia Odzyskania Niepodległości; Bartniki na północ od Al. 100-lecia Odzyskania Niepodległości; Tarninów – teren znajdujący się pomiędzy ul. Złotoryjską, ul. Rataja, Jaworzyńską oraz ul. Muzealną; Piątnica na południe od torów kolejowych do rzeki Kaczawy na wschodzie; Fabryczna – teren znajdujący się pomiędzy torami kolejowymi na północy, ul. Skłodowskiej-Curie, Piastowską, Ściegiennego, Emilii Plater, Przemysłową.

Obszar nr 4 (rejon Osiedla Kopernik) składa się z połączonych obszarów nr 4 (Kopernik) i 5 (Zakaczawie). Obejmuje obręb: Kartuzy od torów kolejowych na północy do ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego na południu; Wrocławskie Przedmieście bez terenów na północ od torów kolejowych; Bielany bez terenów od ul. Horyzontalnej, ul. Radosnej, ul. Cynkowej do Al. Piłsudskiego; Nowiny – północna część obejmująca działkę nr 0019.3/4 w kierunku potoku Kopaniny do ul. Koskowickiej.

Obszar nr 5 (Piekary) był kiedyś dwoma obszarmi, tzn. 2 (Piekary 1) i 3 (Piekary 2). Stanowi go obręb: Piekary Osiedle bez terenów znajdujących pomiędzy Al. Piłsudskiego, ul. Sikorskiego, ul. Kraka, ul. Jaskółczą, ul. Sokolską do torów kolejowych.

Obszar nr 6 (Południowy) został poskładany z obszarów nr 6 (Al. Rzeczypospolitej), nr 8 (Tarninów) i nr 11 (Północny). Teraz to obręb: Przybków; Nowa Wieś; Domki; Nowa Wieś; Bartoszów; Nowy Dwór; Rybaki; Smokowice; Huta; Pawłowice; Ludwikowo; Rybaki; Nowe Osiedle; Legnicki Dwór; Glinki; Winiary; Białka na południe od ul. Zachodniej; Tarninów teren znajdujący się pomiędzy ul. Grabskiego, ul. Złotoryjską, ul. Rataja i ul. Jaworzyńską; Bartniki teren na południe od Al. 100-lecia Odzyskania Niepodległości; Ochota teren na południe od Al. 100-lecia Odzyskania Niepodległości; Kartuzy teren północ od ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego; Bielany do ul. Horyzontalnej, Radosnej, wzdłuż ul. Cynkowej do Al. Piłsudskiego; Nowiny do działki nr 0019.3/4 w kierunku potoku Kopaniny do ul. Koskowickiej.

Inaczej niż dotąd, mieszkańcy będą mogli głosować tylko na projekty zgłoszone w ramach swojego obszaru. Z 2 do 5 wzrosła liczba podpisów, które trzeba dołaczyć do zgłoszenia projektu.

Zmienione zasady będą obowiązywać od przyszłorocznej edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Zdaniem części radnych wprowadzone zmiany nie sprzyjają idei obywatelskości. Wcale nie będzie sprawiedliwiej, bo w ramach jednego obszaru konkurować ze sobą będą projekty z dzielnic gęściej i rzadziej zaludnionych, fragmentów miasta o różnej zabudowie, różnych problemach i różnych potrzebach. Zwiększenie puli środków może skutkować tym, że pod szyldem LBO będą realizowane inwestycje, którymi prezydent powinien się zająć w ramach “miejskiego” budżetu.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Program Powiatowego Święta Niepodległości w Złotoryi

Read More →