Dziś w Złotoryi rusza Festiwal Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek 2016”. Czerwony dywan w holu kina „Aurum” czeka już na artystów. To złotoryjski debiut w gronie ponad 70 polskich imprez filmowych – efekt 9-miesięcznych przygotowań i pracy koncepcyjno-organizacyjnej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji. Twórcy festiwalu przygotowali dla widzów na sobotę małą niespodziankę.
To będzie bez wątpienia największe w tym roku wydarzenie kulturalne w Złotoryi. Biorąc pod uwagę, że wszystkie pokazy, prelekcje i spotkania organizowane w ramach festiwalu będą bezpłatne dla widzów, zainteresowanie imprezą może być ogromne, z czym liczą się organizatorzy, którzy przygotowują dodatkowe miejsca siedzące w kinie.
– Dzisiejsza ceremonia otwarcia festiwalu zaplanowana jest na godz. 17, ale już dwie godziny wcześniej wystartują warsztaty filmu niezależnego prowadzone przez Wojciecha Tomczaka, absolwenta Wyższej Szkoły Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Są jeszcze wolne miejsca. Uczestnicy warsztatów będą realizować film dokumentujący działania festiwalowe – zapowiada Zbigniew Gruszczyński, dyrektor ZOKiR-u.
Właściwy konkurs rozpoczyna się o godz. 18 – w czwartek widzowie obejrzą w „Aurum” dwa filmy reklamowe: „Fontanna w Choczu” w reżyserii Arkadiusza Krzemińskiego i „Francuz Ki Łącznik” Artura Mościckiego, a następnie pięć obrazów dokumentalnych, m.in. „Przystań” Marcina Lesisza (opowieść o pracownikach przeprawy przez Odrę w Brzegu Dolnym) i „Pan Charon” w reżyserii Mateusza Żeglińskiego (przedstawiający postać grabarza z Wałbrzycha). W tym bloku wyświetlone też będą dwa filmy Aleksandry Trojanowskiej („Stado” i „Granica”) oraz opowieść o małym wiejskim kinie w Raciborowicach („Kino Kujawy”), zrealizowana przez związanego ze Złotoryją Dawida Rycąbla. Od godz. 20 zacznie się projekcja dwóch obrazów fabularnych, w tym nakręconej w ubiegłym roku przez grupę złotoryjan związanych ze Stowarzyszeniem Nasze Rio „Opowieści złotoryjskiej” – ekranizacji powieści Andrzeja Wojciechowskiego w reżyserii Maksymiliana Pawłowskiego. W czwartkowy wieczór będzie też można obejrzeć krótkometrażowy „Green” Macieja Kotowicza.
Piątek to przede wszystkim dzień spotkań z ludźmi filmu. Najpierw publiczność spotka się z gwiazdą festiwalu – Robertem Gonerą, znanym m.in. z „Długu”, który będzie przewodniczył pracom festiwalowego jury. Aktor będzie rozmawiał z widzami od godz. 10 w sali widowiskowej złotoryjskiego ośrodka kultury. Dwie godziny później o swojej pisarskiej pracy i doświadczeniach filmowych opowie inny juror – Krzysztof Kopka, współscenarzysta kilku filmów reżyserowanych przez Waldemara Krzystka. Podczas spotkania nastąpi rozstrzygnięcie ogłoszonego przez ZOKiR konkursu pn. „Złoty pociąg” i wręczenie nagród – najnowszej powieści Krzysztofa Kopki „Komisja morderstw. Złoty pociąg”.
Na godz. 14 planowana jest pozakonkursowa projekcja dwóch dobrze przyjętych przez krytykę filmów dokumentalnych, wyświetlanych obecnie na ekranach polskich kin: „Galumphing” (o malarce z małej wioski w Brazylii) i „THX God” (zapis kilkumiesięcznej podróży dwójki przyjaciół dookoła świata). Po seansach odbędzie się spotkanie z twórcami obu obrazów: Kamilą Józefowicz, Michałem Kopaniszynem i Szymonem Padołem.
W piątkowy wieczór widzowie obejrzą pięć pozostałych filmów zgłoszonych do konkursu. Najpierw dwa dokumentalne: „Zatrzymane chwile” w reżyserii Małgorzaty Semeniuk, która zapisała wspomnienia najstarszych mieszkańców podzłotoryjskiej Pielgrzymki, oraz „Bez skrótów” Niny Karniej i Filipa Płucisza – dokument o pracy nad wystawieniem „Dziadów” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Od godz. 20 projekcja „Super Story” w reżyserii Kamila Brade (film sensacyjny zrealizowany przez młodych pasjonatów kina z Legnicy), a następnie nakręconej przez mieszkańców Wojcieszyna i wyreżyserowanej przez Małgorzatę Gruszczyńską ekranizacji „Don Kichota” oraz krótkometrażowej komedii „Bogdan idzie na randkę” autorstwa Piotra Zelke.
W sobotę życie festiwalowe wróci do „Aurum” o godz. 12. Na sam początek czeka widzów niespodzianka, której nie ma w programie imprezy – poza konkursem będą mieli okazję obejrzeć najnowszą produkcję filmową „Matka” w reżyserii Piotra Gołębiowskiego, którą zapowie Łukasz Matecki – aktor pochodzący ze Złotoryi i grający w tym fabularyzowanym dokumencie jedną z głównych ról. Film przestawia autentyczną historię rodziny z Legionowa, która wydarzyła się podczas hitlerowskiej okupacji.
Laureatów festiwalu poznamy o godz. 13 podczas gali rozdania nagród. „Złoty Samorodek 2016”zakończy się koncertem muzyki rozrywkowej na skrzypcach w wykonaniu zespołu „2be”.
Podczas festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć 14 filmów nakręconych na Dolnym Śląsku, o Dolnym Śląsku lub przez dolnośląskich twórców. Wsparcie finansowe imprezie zapewnili: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miejski w Złotoryi, Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Fundacja KGHM Polska Miedź.
Źródło: Urząd Miasta w Złotoryi
FOT. URZĄD MIASTA W ZŁOTORYI