Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Dla dzieci “Ptaki dziwaki” na Scenie Gadzieckiego

Przez   /   04/05/2016  /   No Comments

Kolorowa, zabawna i mądra bajka z morałem to opowieść o wolności i tolerancji, ale też o kulisach manipulacji. Przedstawienie pokazuje nie zawsze szlachetne, a często ukryte mechanizmy funkcjonowania mediów w tym sposób, w jaki działają telewizyjne talent shows. Cztery gościnne przedstawienia na legnickiej scenie w czwartek i piątek (5 i 6 maja).

Ptasia telewizja, której prezesem jest podstępny i drapieżny Orłosęp, a jego asystentką kuzynka papuga Kea, przygotowuje finał konkursu na najbardziej niezwykłego ptaka na świecie, w którym wystartują Wrona, Mandarynka, Albatros, Nandu i Kiwi. Orłosęp ma jednak ukryty cel w organizacji ptasiego talent-show. Program ma wylansować jego żółte ptasie peleryny przeciwdeszczowe, w których wdzięczyć się będą do widzów uczestnicy telewizyjnego konkursu.

Każdy z ptaków-uczestników czymś się wyróżnia: mądrością, męstwem, opieką rodzicielską, brakiem umiejętności latania czy po prostu barwnym upierzeniem. Jednak sława, bogactwo i zachwyty tłumu będą nagrodą tylko dla jednego, a zasady konkursu objęte są brutalną umową. Zapisano w niej, że ptak, który wycofa się z konkursu zostanie zabity i zjedzony.

Autorka tej familijnej z założenia sztuki, którą wystawiono dzięki współpracy Fundacji Kultury i Sztuki „i Kropka” z Tarnowa oraz Teatru Nowego z Krakowa, tak opisała przesłanie, które towarzyszyło jej przy pisaniu tej ptasiej opowieści: „Każdy z nas jest inny, każdy ma coś koślawego i coś wyjątkowego. Powinniśmy tę wyjątkowość pielęgnować w sobie i podsycać w innych, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, świat byłby niezwykle ponurym miejscem. W sztuce tej chcę także powiedzieć dzieciom, by nie poddawały się wymogom popkultury, głupim modom i temu, co widzą w telewizji, czy Internecie. Nie muszą mieć tych rzeczy, co wszyscy i wyglądać tak samo. Pielęgnowanie umiejętności chodzenia własną drogą to jedna z cenniejszych i trudniejszych do zdobycia umiejętności. A stąd już tylko krok do poczucia własnej wartości, które w tym szalonym świecie jest po prostu fundamentem szczęśliwego życia. Pisząc, wystrzegałam się śmiertelnej powagi i mam nadzieję, że spektakl w reżyserii Darii Woszek, będzie znakomitą zabawą i okazją do śmiechu zarówno dla dzieci, jak i rodziców. I wszyscy wyjdą ze spektaklu z poczuciem, że dobrze być właśnie tym, kim się jest”.

Autorka sztuki wykorzystuje łatwo zrozumiały dla młodych widzów schemat “talent show”, żeby wskazać wyraźnie, iż w życiu – ptaków i ludzi – liczy się coś więcej niż niepospolita uroda czy imponujące “upierzenie” na koncie bankowym. Szarość może być cnotą, a w każdy stereotyp wpisane jest krzywdzące uogólnienie. Cenna pedagogiczna pigułka zawarta w tekście przyjmowana jest przez widzów bezboleśnie, ponieważ autorzy zadbali, żeby spektakl był dobrze zrytmizowany, odpowiednio kolorowy i poprowadzony w sprawnym tempie – oceniał Łukasz Maciejewski z Gazety Krakowskiej.

„Ptaki-dziwaki” Patrycji Nowak w reż. Darii Woszek gościnnie na dużej Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. W czwartek 5 maja o godz. 9.00 i 11.00 oraz w piątek 6 maja o godz. 11.00 i 18.00 (to ostatnie przedstawienie grane jest z myślą o wspólnym, rodzinnym wyjściu do teatru). Bilet 22 zł (ulgowy 18 zł). Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl

Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna

FOT. MATERIAŁY TEATRU MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3118 dni temu dnia 04/05/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 4, 2016 @ 11:42 am
  • W dziale: rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

1731676477637

Konkurs plastyczny „Anioły” – SDK Atrium zaprasza dzieci

Read More →