Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem, opisem i leczeniem skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ujawniającymi się głównie na skórze.
Jedną z jej dyscyplin jest dermatologia dziecięca, zajmująca się leczeniem dermatoz, czyli chorób skóry dziecięcych oraz właściwą pielęgnacją delikatnej skóry dzieci. Dermatolog bada przyczyny i mechanizmy chorób skóry i poszukuje skutecznych sposobów profilaktyki i leczenia. Rozwój nowoczesnej dermatologii wiąże się z zastosowaniem mikroskopu w XVIII w.
Rola rodziców w leczeniu schorzeń dermatologicznych dziecka
Rodzice w trakcie codziennych kontaktów z dzieckiem najwcześniej zauważają zmiany wszelkie zmiany na delikatnej skórze dziecka. Są oni odpowiedzialni za codzienną pielęgnację ważnego narządu (powierzchniowo jest to największy ludzki narząd), jakim jest skóra małego dziecka.
Należy zwrócić uwagę na właściwy ubiór, odpowiednią dietę i dobór środków do pielęgnacji. Rodzic powinien bacznie przyglądać się skórze dziecka podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. Szczególnie jest to ważne w przypadku niemowląt mających predyspozycje genetyczne do chorób skóry.
Zmiany chorobowe ujawniają się w postaci rybiej łuski zrogowaceń, defektów ektodermalnych, zaburzeń struktury włosów, paznokci lub skóry. Wysypka, świąd, zaczerwienienie i wszelkie inne zmiany na skórze są sygnałem do wizyty u dermatologa.Ze względu na to, że postęp choroby, rozwój zmian zapalnych u dziecka może być bardzo szybki, należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy lekarza.
Diagnostyka i leczenie chorób dermatologicznych wieku dziecięcego
Choroby dermatologiczne wieku dziecięcego są specyficzne ze względu na objawy, diagnostykę i leczenie. Zarówno niemowlak, jak i 16-letni młodzieniec zaliczany jest jako dziecko. Oczywiście skóra obydwu znacząco się różni, inna jest profilaktyka i inne metody leczenia.
Leczenie skóry dziecka wymaga specjalnego podejścia. Zróżnicowana musi być dawka podawanych leków. Zazwyczaj przeprowadza się próby tolerancji danego leku na niewielkich powierzchniach skóry zaczynając od najmniejszych stężeń substancji czynnej danego leku. Wiele dzieci ma skłonności genetyczne do atopowej skóry suchej i wrażliwej. Szacunki wskazują, że może to być nawet 30% naszej społeczności. Mali pacjenci ze skórą suchą, atopową mają predyspozycje do infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Żeby skórę chronić na przyszłość, należy stosować odpowiednią profilaktykę.
Dla prawidłowego procesu leczenia ważne jest rozpoznanie rodzaju skóry i jej tolerancji różnych odczynów. Pozwala to dobrać odpowiednie leki i kosmetyki niepowodujące podrażnień skóry.
Kto i gdzie zajmie się leczeniem dziecka ze zmianami skórnymi?
Odpowiednio wczesne podjęcie leczenia u dermatologa uchroni nasze dzieckoprzed trwałymi zmianami skóry i pomoże złagodzić skutki alergii i nietolerancji.
Poradnie dermatologiczne leczące dzieci funkcjonują w renomowanych placówkach medycznych przykładowo w w centrum medycznym Scanmed: https://scanmed.pl/centra-medyczne/marianska-5a-w-pabianicach/opieka-specjalistyczna-dla-dzieci/dermatolog-dzieciecy.Dermatolog dziecięcy diagnozuje i leczy od urodzenia, aż do osiągnięcia pełnoletności.