“Prawdziwy Polak wybacza żydowskie korzenie tylko Chrystusowi Królowi Polski i jego Częstochowskiej Matce” – głosi jeden z punktów Dekalogu+ Prawdziwego Polaka. Dekalog pojawił się pod koniec ubiegłego tygodnia w witrynie legnickiego teatru jako zapowiedź sobotniej premiery spektaklu “J_ D _ _ _ _E. Zapominanie” i zachęta do dyskusji na temat polskiego antysemityzmu.
Dekalog ma – jak można się domyślić – 10 punktów. To 10 prowokacyjnych zdań charakteryzujących tę część społeczeństwa, która chętnie nazywa się “prawdziwymi Polakami”, by odróżnić się od “nieprawdziwych”: wszelkiej maści kosmopolitów, żydofilów, niekatolików i lewaków. Jak zapowiada Mariola Hotiuk, szefowa promocji w Teatrze Modrzejewskiej, w najbliższych dniach w różnych miejscach będzie można natknąć się na fragmenty Dekalogu+. Hasła pojawiają się nieprzypadkowo właśnie teraz. W sobotę na Scenie na Nowym Świecie odbędzie się premiera spektaklu ”J_ D _ _ _ _E. Zapominanie” Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passinego. Tekst został zainspirowany książką Anny Bikont “My z Jedwabnego”. Zebrano w niej relacje świadków o tym, jak 10 lipca 1941 roku Polacy w asyście kilku niemieckich żołnierzy wypędzili z domów, bili a potem zamknęli w stodole i spalili żywcem około 300 Żydów – mężczyzn, kobiet, dzieci.
- 800 lat udokumentowanej obecności Żydów na ziemiach polskich to historia nieustannych pogromów – mówi Artur Pałyga, autor scenariusza “J_ D _ _ _ _E. Zapominanie”. – Przez kilkaset lat aż do 1968 roku co 2-3, 5, 20, maksimum 30 lat w polskich miasteczkach i wsiach powtarzały się pogromy lub wypędzenia ludności żydowskiej. Każdy z tych pogromów przedstawiano jako incydent. Dlatego nie ma pamięci, że Jedwabne to nie jest pojedyncze zdarzenie, ale kontynuacja, ciąg dalszy historii ciągnącej się przez stulecia.
Naleza sie wielkie brawa za tak odwazne poruszenie tego tematu.