Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje możliwość przekazania samochodu osobie trzeciej – bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu. Trzeba jednak dopełnić wielu innych formalności związanych z darowizną. Poznaj najważniejsze informacje i sprawdź, czy taka forma przekazania auta jest odpowiednia dla Ciebie.
Samochód stanowi bardzo częsty przedmiot umowy darowizny. Jego przekazanie odbywa się na identycznych zasadach – m.in. z koniecznością zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym.
Podstawa to umowa darowizny
Darowizna samochodu w rodzinie lub poza nią powinna odbyć się na podstawie odpowiednio sporządzonej umowy – wyłącznie na piśmie. Chociaż forma jest dowolna, należy w niej zawrzeć kilka najważniejszych informacji. Są to m.in. dane obdarowywanego, dane darczyńcy, dane o przekazywanym pojeździe.
Co z podatkiem od darowizn?
Z darowizną samochodu wiążą się kwestie podatkowe – koniecznością jest opłacenie podatku. Wysokość daniny jest uzależniona m.in. od stopnia pokrewieństwa.
I grupa podatkowa to:
- współmałżonek
- zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki)
- rodzeństwo
- pasierbowie
- ojczym, macocha
- zięć, synowa
- teściowie.
W tym przypadku nie ma konieczności wpłaty podatku od darowizny – o ile w danym roku podatkowym nie doszło do przekroczenia kwoty wolnej od podatku tj. 9 637 zł. Dotyczy to darowizny od jednego darczyńcy. Trzeba jednak złożyć stosowną deklarację informującą o fakcie darowizny.
II grupa podatkowa to:
- zstępni rodzeństwa
- rodzeństwo rodziców
- zstępni i małżonkowie pasierbów
- małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
Tutaj kwota wolna od podatku wynosi 7 276 zł.
Jeżeli darczyńca należy do pozostałych grup podatkowych, koniecznością będzie uregulowanie należności wobec urzędu skarbowego – zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Nie można zaniżać wartości pojazdu
Częstą praktyką jest zaniżanie wartości pojazdu – po to, aby zmieścić się w kwocie wolnej od podatku lub zapłacić możliwie najniższą daninę. Należy jednak uważać na tego typu zabiegi, ponieważ pracownicy urzędu skarbowego są czujni – mogą zakwestionować taką wartość pojazdu.
Co z ubezpieczeniem OC?
Zgodnie z przepisami, każdy samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeśli auto jest wręczane w formie darowizny, wówczas nowy właściciel może skorzystać z nadal ważnej polisy. Trzeba jednak zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi – ten dokona rekalkulacji składki. Nowy właściciel może również zrezygnować z ważnej polisy i wykupić własną.