Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Czym jest podologia? Kiedy wybrać się do podologa?

Przez   /   24/10/2019  /   No Comments

Współczesna medycyna charakteryzuje się coraz ściślejszą specjalizacją. Postęp nauk medycznych umożliwia coraz dokładniejsze poznanie poszczególnych narządów, części ciała ich budowy funkcji itd. Powstają nowe coraz węższe specjalizacje medyczne, które umożliwiają bardziej efektywne leczenie schorzeń. Wąskie specjalizacje wpływają na lepsze, dokładniejsze poznanie określonych obszarów organizmu człowieka a w konsekwencji na szybsze i efektywniejsze leczenie pacjenta.

Taką nową dziedziną medycyny jest Podologia, która w wielu krajach Unii Europejskiej została uregulowana prawnie, a w Polsce ze względu na duże zapotrzebowanie rozwija się szybko.

Czym zajmuje się podologia? 

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stopy i stawu skokowo goleniowego. W przypadkach chirurgicznych wymagane zabiegi wykonuje lekarz. Podolodzy muszą mieć wiedzę z zakresu: diabetologii, chirurgii, ortopedii, dermatologii, opatrywania ran i technik zaopatrzenia medycznego.

Celem badania podologicznego jest dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych. Prawidłowo dobrane wkładki powinny być wykonane na indywidualne zamówienie. Dzięki temu wspomagają prawidłowy nacisk stopy, korygują ustawienie stóp i wpływają na cały układ stopa-kolano-biodro-kręgosłup.

Często rozwiązuje to długotrwałe dolegliwości bólowe w wielu obszarach ciała. Wiele wad postawy korygują odpowiednie wkładki ortopedyczne. Wiele dyscyplin sportowych powoduje znaczne obciążenie stopy i tylko odpowiednio dobrane wkładki zapewniają sportowcom powrót do pełnej sprawności.

Badanie u podologa 

Celem wizyty u podologa jest określenie miejsca i poziomu bólu. W centrach chirurgii i ortopedii jak Carolina Medical Center badanie polega na zebraniu wywiadu medycznego i pomiarze parametrów stopy (https://carolina.pl/podologia/).

Wykonywane są zdjęcia stopy od spodu oraz pomiary ciśnienia na stopie w trakcie chodu i biegu. Video analiza techniki ruchu przestrzeni trójwymiarowej oraz pomiar reakcji podłoża w czasie chodu, biegu i wyskoku. Zebrane dane pozwalają na ustalenie parametrów stopy w trakcie ruchu i są pomocne w stworzeniu modelu przestrzennego stopy.

Wykonanie wkładek ortopedycznych 

Wykonane badania umożliwiają wykonanie odlewu stopy, według którego wykonuje się wkładki. Indywidualnie wykonane z uwzględnieniem wszelkich deformacji wkładki są dopasowane do stopy i rodzaju obuwia.  Wkładki ortopedyczne wykonuje się z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i materiałów. Przy wykończeniu stosuje się materiały amortyzujące wstrząsy.  Żywotność wkładek określona jest na 6 do 18 miesięcy zależnie od aktywności ruchowej pacjenta.

Jakie korzyści daje używanie wkładek

Wkładki dla sportowców poprawiają komfort poruszania się, zmniejszają zmęczenie, eliminują ból, minimalizują i amortyzują przeciążenia, zmniejszają ryzyko kontuzji, poprawiają wyniki.

U dzieci i młodzieży korygują ustawienie stóp, korygują obciążenia, wpływają na prawidłową postawę, zapobiegają deformacją. Wczesna korekta daje lepsze rezultaty.

U dorosłych kompensują wady stóp, ułatwiają korektę dysfunkcji narządu ruchu takich jak płaskostopie, stopa cukrzycowa, paluchy koślawe, nierówna długość kończyn i inne.

Prawidłowo dobrane i wykonane wkładki ortopedyczne znacząco poprawią komfort życia.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1850 dni temu dnia 24/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 24, 2019 @ 11:48 am
  • W dziale: styl życia, wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Zdjęcie

Jak zdobywać lokalnych klientów w Gdańsku?

Read More →