Wojciech Smarzowski przyjedzie do Legnicy ze swym najnowszym filmem, “Wołyniem”. Okazją jest zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego czterodniowe święto osadników. W Zamku Piastowskim już zaczęła się konferencja popularnonaukowa adresowana nie tylko do nauczycieli historii.
Rekonstrukcje historyczne, koncerty, wystawy, przedpremierowy pokaz fragmentów filmu „Wołyń” i spotkanie z reżyserem Wojciechem Smarzowskim – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane w ramach II Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, które potrwają od 5 do 8 maja 2016 r. w Zamku Piastowskim w Legnicy. W spotkaniach weźmie udział ponad 60 żyjących wciąż osadników. W dużej mierze są to również kombatanci, bo zanim zdecydowali się zamieszkać na Ziemiach Odzyskanych, walczyli z niemieckim najeźdźcą.
- Oni tu przywieźli polskość: polską pocztę, polskie szkoły, polskie urzędy, polską kulturę i religię – wylicza wicemarszałek Tadeusz Samborski.
Codziennie od godziny 10 na legniczan, którzy zechcą przyjść do zamku, będą czekać nowe atrakcje.
Czwartek zdominuje konferencja popularnonaukowa „Problematyka kresowa, osadnicza, przesiedleńcza w nauczaniu najnowszej historii” z udziałem m.in. prof. Adama Koseckiego z Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz dr Jana Engelgarda z Muzeum Narodowego w Warszawie. Otwarta zostanie również wystawa malarstwa Katarzyny Poplińskiej.
W piątek zaprezentowane zostaną wydawnictwa, pamiętniki i wspomnienia związane z osadnictwem na Ziemiach Odzyskanych. Otwarta zostanie wystawa „Przybyliśmy, jesteśmy, będziemy” autorstwa Marka Sadowskiego. O pionierskich latach turystyki w Sudetach opowie dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Zbigniew Kulik.
Na piątek zapowiadane jest również spotkanie z twórcami filmu „Wołyń” oraz prezentacja jego fragmentów (godz. 15). W Legnicy pojawi się Wojciech Smarzowski, reżyser „Drogówki”, „Róży”, „Domu złego”, „Wesela” i „Pod Mocnym Aniołem”. Najnowszy film Smarzowskiego dotyka problemu tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-1944. Do kin wejdzie 7 października. Kilkanaście dni temu w sieci pojawił się trailer zapowiadający tę premierę. To pierwszy film fabularny w dziejach polskiej kinomatografii opowiadający o rzezi wołyńskiej.
- Jako jedna z kilkunastu osób w Polsce zostałem zaproszony do obejrzenia całego filmu – mówi wicemarszałek Tadeusz Samborski, spiritus movens II Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych. – W dyskusji po pokazie okazało się, że znaleźliśmy z reżyserem wspólny język i pan Smarzowski, doceniając moją chęć włączenia się w promocję jego dzieła, zgodził się przyjechać do Legnicy i pokazać jej mieszkańcom fragmenty “Wołynia”
7 maja (sobota) to Dzień Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, prezentacja jego zbiorów, pokaz w wykonaniu rekonstruktorów historycznych z grupy Victoria oraz koncert młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej Sursum Corda. Na gości będzie czekał żołnierski poczęstunek.
Zwieńczeniem obchodów będzie niedzielna msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela i akademia na Zamku Piastowskim z udziałem marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego oraz wicemarszałka Tadeusza Samborskiego. W programie tego dnia jest wręczenie odznaczeń oraz występy artystyczne (m.in. koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy, Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Śmiglu, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Legnicka. ). Spotkanie zakończy Biesiada Osadników.
FOt. PIOTR KANIKOWSKI