AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Czad w Zagrodnie. Ewakuowano cztery osoby

Przez   /   19/01/2024  /   No Comments

Ze względu na wydobywający się z pieca tlenek węgla służby ratownicze ewakuowały mieszkańców budynku w Zagrodnie. Policja apeluje o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Około godziny 18:40 dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia czadem w jednym z mieszkań w Zagrodnie.

Według zgłoszenia w mieszkaniu przebywały cztery osoby. Jedna była nieprzytomna.

- Na miejsce natychmiast udały się zastępy straży pożarnej, policyjny patrol oraz pogotowie ratunkowe. Pomiary wykonane przez strażaków wykazały obecność w mieszkaniu niebezpiecznego tlenku węgla. Ze względu na zagrożenie życia, lokatorzy zostali ewakuowani i przekazani pod opiekę ratownikom medycznym – mówi asp. Dominika Kwakszys, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, między innymi drewna, oleju, gazu, benzyny, propanu, węgla czy też ropy. Powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

-Pamiętajmy, że naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Przede wszystkim warto zainstalować czujnik czadu. Podstawową funkcją tego urządzenia jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia -podpowiada asp. Dominika Kwakszys. – Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Deszcz nie popsuł święta mieszkańcom Złotoryi

Read More →