W obecności wojewody dolnośląskiego Collegium Witelona w Legnicy otworzyło Centrum Nowoczesnych Technologii. Jej częścią jest unikatowa Pracownia Wirtualnej Rzeczywistości, w której studenci po nałożeniu specjalnych googli “przenoszą się” w sztuczny świat. Będą w niej uczyć się np. zabezpieczania śladów na miejscu wypadków drogowych.
Z oczywistych przyczyn, jako osoby postronne nie mogliby asystować funkcjonariuszom policji przy zabezpieczaniu śladów na miejscu wypadków i kolizji. Jeśli jednak chcą kiedyś pracować w drogówce, muszą się tego nauczyć. Dlatego Collegium Witelona postanowiło sięgnąć po technologię VR, stosowaną m.in. w grach komputerowych. Na zamówienie legnickiej uczelni powstał specjalny program, generujący trójwymiarową wirtualną rzeczywistość, w której można precyzyjnie ćwiczyć zabezpieczanie śladów.
- Uczymy współdziałania, podejmowania decyzji, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – mówi Edward Polakiewicz, nauczyciel z Collegium Witelona w Legnicy.
Na stworzenie pracowni Collegium Witelona pozyskało 300 tys. zł dotacji z Ministerstwa Nauki i Edukacji oraz unijnego programu “Uczelnia Dostępna”.
Nową pracownię z zaciekawieniem obejrzał wojewoda Jarosław Obremski, który przyjechał wczoraj do Legnicy. był pod wrażeniem nowocześnie urządzonej bazy dydaktycznej uczelni. W placówce działają m.in. Centrum Symulacji Medycznej, Laboratorium Kobotyki, Laboratorium Językowe, Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii, a także Laboratorium Logistyki i Transportu z pracownią symulacji kolejowych i strzelnica pełna elektronicznych udogodnień.
Zdaniem wojewody, warto wspierać ośrodki akademickie w mniejszych miastach, by tworzyły się w nich lokalne elity.
Podczas wizyty w Collegium Witelona wojewoda Jarosław Obremski i prof. dr. hab. Andrzej Panasiuk, rektor legnickiej uczelni, podpisali porozumienie o współpracy.
- Zapisy umowy umożliwiają m.in. przyjęcie 40 studentów na praktyki zawodowe w danym roku akademickim przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, a także realizację wspólnych prac naukowych, dydaktycznych, edukacyjnych w zakresie nauk społecznych i humanistycznych – podsumowuje wojewoda Jarosław Obremski.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI