Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Co, gdzie i jak wyrzucić. Samouczek ekologiczny

Przez   /   01/07/2013  /   8 Comments

Od 1 lipca wiele osób zaczęło segregować odpady. I pojawiły się wątpliwości, z istnienia których do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy. Co zrobić z flaszką po oleju? Jak postąpić z opakowaniem po jogurcie? Czy butelka po płynie do naczyń nada się jeszcze do odzysku?  Na pomoc wezwaliśmy eksperta, Sylwię Szatan z legnickiej Fundacji Zielona Akcja.

Kiedyś potrzebowaliśmy jednego kubła na metal, drugiego na plastik, trzeciego na papier, czwartego na szkło kolorowe i piatego na szkło białe. Dziś praktycznie wszystkie odpady surowcowe poza szkłem wrzucamy do wspólnego pojemnika , a resztę nie nadającą się do recyklingu do drugiego, na śmieci zmieszane. Dlaczego?

- Nie wszędzie jeszcze tak jest, ale w Legnicy owszem. Odpady wrzucane do różnych pojemników i tak trafiały jeszcze na linie sortowniczą, gdzie były przeglądane i dokładniej sortowane. Obecny system upraszcza ten proces i pozwala zaoszczedzić na pojemnikach na odpady. Sama segregacja odbywa się dwustopniowo: najpierw wstępnie dokonują jej sami mieszkańcy, potem odpady surowcowe są dzielone na poszczególne frakcje w sortowni.

Czy opakowania po jogurcie, margarynie, śmietanie trzeba myć zanim wyrzucimy je do kosza?

- Można, choć niekoniecznie. Wystarczy przed wyrzuceniem dokładnie zebrać łyżeczką resztki jogurtu z całego pojemnika. Jeśli znaleźliśmy w lodówce przeterminowany jogurt, to absolutnie nie wolno wyrzucać go do pojemnika na odpady surowcowe bez uprzednego opróżnienia. Ważne jest też, aby całkowice oderwać z plastikowego pudełka przykrywającą je folię aluminową. Ona powinna wylądować w koszu na odpady zmieszane.

Czy podobnie jak z przeterminowanymi jogurtami powinniśmy postąpić w przypadku innych niedojedzonych produktów?

- Tak. Pojemniki przeznaczone do recyklingu powinny zostać opróżnione z resztek żywności.

Co robić z butelkami po oleju i oliwie, plastikowymi i szklanymi?

- W praktyce firmy recyklingowe nie chcą ich przyjmować, bo domycie takiech opakowań jest trudne. lepiej je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Jak postępować z plastikowymi butelkami po napojach typu PET?

- Przed wrzuceniem do koszta butelki należy  zgnieść, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. Dobrze jest też odkręcić zakrętki. Można je wyrzucić osobno do tego samego pojemnika lub przekazać na charytatywne akcję zbierania zakrętek, często prowadzone przez szkoły.

Czy z butelek po napojach i innych przekazywanych do recyklingu opakowań trzeba odklejać etykiety?

- Nie ma takiej konieczności. Etykieta nie przeszkadza w recyklingu.

Mleko i soki są sprzedawane w kartonach tetrapak, będących połączeniem papieru, folii aluminiowej i polimeru. Czy powinienem je potraktować jak papier i wyrzucać razem z tekturą czy starymi gazetami?

- Tak, tetrapaki nadają się do selektywnej zbiórki odpadów. Nie należy ich wrzucać do pojemnika na śmieci zmieszane.

Co robić z butelkami po szamponach, płynach do mycia naczyń i innych plastikowych opakowaniach po chemii gospodarczej?

- Można je wrzucić do kosza na odpady surowcowe, ale po dokładnym opróżnieniu z resztek i uprzednim przepłukaniu.

Kłopotliwe wydają się wszelkie opakowania po aerozolach: zużyte dezodoranty, środki owadobójce, pianki po goleniu, farby w sprayu i tym podobne. 

 

- Zasadniczo nadają się  selektywnej zbiórki, ale nie wolno ich wyrzucać razem z innymi odpadami surowcowymi.

Stłuczona ceramika, kawałki talerzyka typu arcoroc przypominają na pierwszy rzut oka szkło. Czy powinniśmy je wyrzucać razem ze szkłem do zielonych pojemników?

- Nie. Tam powinno trafiać tylko typowe szkło: szyby, słoiki, butelki. Talerzyk z arcoroc i dzbanek z ceramiki trzeba wyrzucić do odpadów zmieszanych.

 

Uwaga Czytelnicy! Uczmy się razem selektywnej zbiórki odpadów! Jeśli nie wiecie, jak postapić z kłopotliwymi opakowaniami, napiszcie do nas (p.kanikowski@24legnica.pl) lub zadzwońcie (797 315 947). Zapytamy o Wasz problem ekspertów a odpowiedź umieścimy na portalu 24legnica.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4227 dni temu dnia 01/07/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 1, 2013 @ 2:40 pm
  • W dziale: wiadomości

8 komentarze

  1. Vikram pisze:

    przytaczam linię argumentacji onfeertf3w monet kolekcjonerskich, podpartą zresztą konkretnymi doświadczeniami z Ameryki i innych krajf3w, w tym rf3wnież Polski powojennej. nie konfiskowano złotej biżuterii, obiektf3w pamiątkowych i numizmatf3w.Może oczywiście być rf3żnie dale dlaczego tym razem ma być inaczej. Jest w tym dodatkowa logika wynikająca z pewnego prostego faktu. Legislatorzy i decydenci to zazwyczaj ludzie majętni, często posiadający wartościowe numizmaty i monety kolekcjonerskie, więc sami sobie nie będą chyba konfiskować.To oni stanowią prawo i siebie nie ukrzywdzą.Tak już jest na co są liczne dowody w historii.Jeśli zaś idzie o poszanowanie prawa własności i potencjalną możliwość wprowadzenia konfiskaty złota, to wcale nie jest to takie nierealne. W sytuacji wyższej konieczności państwowej, dla ratowania gospodarki i spokoju społecznego wszystkie środki są dozwolone i co więcej mogą uzyskać szerokie poparcie społeczne, gdyż przecież restrykcje dotkną stosunkowo nielicznej grupy osf3b, nawiedzonych insekciarzy, a insekta nie tylko można ale i wypada zdeptać.Nie takie rzeczy już historia widziała i przeszła nad nimi do porządku dziennego, więc choć nie należy być znerwicowanym pesymistą to jednak warto być realistą przygotowanym na wszelkie ewentualności.

  2. monibobo pisze:

    Ciekawy Tauron z tym prądem eko, on zawsze taie nowinki proponuje.

  3. pszewski.pan pisze:

    Mozna tez miec prad z certyfikowanych zrodle odnawialnych. takie coss ma w ofercie np. Tauron EkoOszczedny i to tez jest dbanie o srodowisko a nie, prąd z węgla! i jest taniej.

  4. krz.siek pisze:

    Oprcz segregowania smieci moze warto też oszczedzac prąd- sprzety wyłaczac, wymienic zarówki etc. to jest ekologia!

  5. krz.siek pisze:

    Oprcz segregowania warto tez oszczedzac prąd! wyłaczac zbedne sprzety, energoszczede zarówki etc. to jest dbanie o srodowisko!

  6. krz.siek pisze:

    Oprcz segregowania smieci warto tez oszczedza prąd! wyłaczas niepotrzebne sprzety, wymienic zarowki na energoszczedne etc!

  7. Piotr Kanikowski pisze:

    Pani Sylwia Szatan radzi wyrzucać opakowania po aerozolach do odpadów zmieszanych. Jako odpady problemowe, lepiej je jednak przywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, tzw. PSZOK. Tak jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,baterie, akumulatory, leki, rozpuszczalniki, kwasy, środki ochrony roślin i opakowania po nich, niejadalne oleje i tłuszcze, opakowania po farbach, tuszach, klejach, środkach do konserwacji itp.

  8. Andrzej pisze:

    “Kłopotliwe wydają się wszelkie opakowania po aerozolach: zużyte dezodoranty, środki owadobójce, pianki po goleniu, farby w sprayu i tym podobne.

    - Zasadniczo nadają się selektywnej zbiórki, ale nie wolno ich wyrzucać razem z innymi odpadami surowcowymi.”

    No to co z nimi w końcu zrobić? Do zmieszanych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

414-273196_m

Policjant w czasie wolnym zatrzymał sprawcę kradzieży

Read More →