“Naprzeciw sztuce” i “Maszyna” – to tytuły dwóch projektów, które zostaną w najbliższych miesiącach zrealizowane w Legnicy w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Pierwszy skupia się na integracji poprzez sztukę młodych przybyszy z Ukrainy z ich rówieśnikami z Polski. Drugi dotyczy zagadnień związanych z wirtualnym życiem w social mediach. Galeria Sztuki w Legnicy zachęca do włączenia się w te działania.
W lipcu i sierpniu realizowany będzie projekt “Naprzeciw sztuce”. To inicjatywa Moniki Kręcisz-Kozłowskiej, która prowadząc kwiaciarnię artystyczną Flowers Ctrl w Legnicy, kultywuje kontakt z naturą, sztuką i estetyką w klimacie eko. Wspomagać ją będzie Agnieszka Szumiło, pedagog śpiewu, założycielka Instytutu Edukacji Muzycznej, Teatralnej i Humanistycznej oraz Szumilo Art Group. Szkoła śpiewu i artystyczna kwiaciarnia sąsiadują ze sobą na legnickim Rynku, co ułatwia kooperację.
Adresatem ich pomysłów są dzieci i młodzież z Polski oraz z Ukrainy wraz ze swoimi rodzicami. O co chodzi? O integrację. “Współistnienie w tych trudnych czasach jest na wagę złota. Naprzeciw edukacji nieformalnej, proponowanej przez edukatorkę doświadczoną w działaniach artystycznych, prowadzącą warsztaty florystyczne, staje edukacja muzyczna, z artystami, dźwiękami i inną wrażliwością. Dzieci polskie wyjdą naprzeciw ukraińskim, które nie czują się pewnie w obcym im kraju” – pisze o założeniach projektu Moniki Kręcisz-Kozłowskiej i Agnieszki Szumiło Galeria Sztuki w Legnicy, lokalny koordynator programu Bardzo Młoda Kultura. – “Pomysłodawczynie prowadzą swoje działalności „naprzeciw” – zaowocowało to kooperacją. Dzięki połączeniu florystyki w sztuce Land Art i muzyce powstanie synkretyczna forma, która zawiąże nowe przyjaźnie wśród uczestników, wzbogaci świadomość tego czym jest kultura, natura, sztuka, proces tworzenia, pracy w zespole i pozostawi wspaniałą energię. Wskaże alternatywy sposobu życia dla młodzieży. Będzie przygodą, która poprzez wspólne dążenie, udoskonali zarówno edukatorów, odbiorców, uczestników (…) Celem projektu jest (…) polsko-ukraińska integracja oraz edukacja w zakresie kultury i ekologii, odwołując się do dziedzin takich jak sztuka, ekologia, pedagogika, a także taniec, śpiew, estrada, pedagogika i terapia śpiewem..”
Wybór przestrzeni dla projektu Moniki Kręcisz-Kozłowskiej i Agnieszki Szumiło był oczywisty: to legnicki Rynek, gdzie obie prowadzą działalność. Serce miasta. Dla młodych mieszkańców Legnicy to miejsce integracji, spotkań, zabawy, ale dla ich rówieśników z Ukrainy niekoniecznie. Czy legniczankom uda się to zmienić?
W ramach projektu przewidziano na początek spotkanie integracyjne z olejkami eterycznymi (28.06, godz.: 18). Potem odbędą się spotkania z muzyką i kwiatami – warsztaty. Pierwsza grupa weźmie udział w warsztatach wokalnych, podczas których tworzyć będzie własny utwór z tekstem polsko-rosyjskim (spotkania w poniedziałki). Druga grupa weźmie udział w warsztatach florystycznych, podczas których zbuduje naturalną scenę (sztuka Land Art), na której zaprezentowane zostaną efekty muzycznej twórczości (spotkania w środy). Cykl spotkań zakończy się występem połączonym z piknikiem w przestrzeni legnickiej palmiarni, gdzie projekt zostanie podsumowany. Dopełnienieniem tych działań ma być spotkanie z psychologiem dla dzieci i młodzieży polsko ukraińskiej pod hasłem „Jesteśmy różni, a jednak tacy sami – i to jest piękne”. Odbędzie się prelekcja – interaktywny wykład połączony z pogadanką, ze śpiewem. Wszystko w otoczeniu roślin oraz relaksujących zapachów naturalnych olejków eterycznych.
W warsztatach może wziąć udział 20 osób – dzieci i młodzieży, wraz z chętnymi z rodzicami. Na spotkanie z psychologiem oraz finałowy występ połączony z piknikiem – wstęp wolny. Terminy i aktualne informacje dla zainteresowanych będą pojawiać się na stronie galeria.legnica.eu
Drugim zwycięskim projektem, który otrzymał grant Bardzo Młodej Kultury i będzie realizowany w Legnicy, jest “Maszyna”. Galeria Sztuki w Legnicy zapowiada go jako serię działań edukacyjnych, kulturoznawczych oraz artystyczno-eksperymentalnych. “Ma zainspirować młodzież do twórczego wyrażania siebie, rozwijania wrażliwości estetycznej, zwiększyć świadomość w zakresie szeroko pojętej mocy słowa i nierzeczywistej rzeczywistości – życia w social mediach.” – Czyżby przekaz naszych czasów stawał się pozawerbalny? Czy słowa straciły znaczenie, stając się tylko przedmiotem żonglerki? Czy stajemy się maszyną do przeżywania? – zastanawia się pomysłodawczyni projektu, Karolina Maliszewska, animatorka kultury.
“Maszyna” ruszy we wrześniu i będzie trwać do połowy października. Karolina Maliszewska oraz jej partnerzy z Galerii Sztuki w Legnicy zaplanowali debatę na temat zagadnień związanych ze światem mediów społecznościowych takich jak kreowanie wizerunku, manipulacja obrazem, FOMO, influencerzy, mowa social mediów, pozorność relacji. W Otwartej Pracowni Sztuki, którą prowadzi w Legnicy Marta Grzesik-Studzińska, odbedą się keatywne warsztaty na temat siły i znaczenia słów. Projekt przewiduje warsztaty z psychologiem, warsztaty linorytu, warsztaty muzyczne, warsztaty kalkomanii ceramicznej, warsztaty Instamaganize, warsztaty z modulowania głosem, podczas którego powstanie utwór muzyczny. Ponadto uczestnicy będą tworzyć i redagować swój własny instagramowy magazyn: Instamagazine. Odbędzie się performance, mający na celu sprawdzenie, jak ludzie są postrzegani przez innych, nieznajomych, obcych, przypadkowych ludzi i jakie emocje potrafimy wywołać poprzez wirtualną kreacje swej osoby, przedstawienie jej na Instagramie. Projekt zakończy uroczysty finisaż w przestrzeni Otwartej Pracowni Sztuki. Terminy i aktualne informacje pojawiać się będą na stronie galeria.legnica.eu
Bardzo Młoda Kultura to program, który finansuje działania kulturalne, społeczne i edukacyjne dedykowane młodym. Galeria Sztuki w Legnicy ponownie została partnerem projektu, realizowanego przez Ośrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu, a sponsorowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Granty przeznaczone są dla grup składających się z przedstawicieli sektora kultury, oświaty lub organizacji pozarządowych, których pomysły na działania kulturalne i edukacyjne dla młodzieży zwyciężyły w naborze. Galeria Sztuki angażuje się w program po raz trzeci. Minione lata zaowocowały realizacją dwóch projekty z udziałem legnickich licealistów: „Ale Murale!” (2019) i „Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania” (2020). Każdy z nich był efektem współpracy zaangażowanego pedagoga, animatora kultury, którzy swoim pomysłem zachęcili młodzież do działania.
Więcej informacji o dolnośląskiej edycji BMK 2021: