32-letni mieszkaniec Chojnowa ledwie pół roku temu wyszedł z więzienia i właśnie znowu trafił do celi jako podejrzany o pobicie własnej matki, groźby karalne pod jej adresem oraz zaatakowanie interweniujących w obronie kobiety policjantów.
W poniedziałek funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Chojnowie udali się do jednego z mieszkań na terenie miasta na interwencję w sprawie przemocy domowej. Ustalili, że agresor – 32-letni mężczyzna – wyzywał wulgarnie własną matkę, groził jej, bił po rękach i kilkukrotnie uderzył w twarz. Przezornie pozbawił ją telefonu, aby nie mogła powiadomić policji. Przestraszona kobieta uciekła przed nim z mieszkania. Aby nie wybiegł za nią, zamknęła drzwi na klucz. Poprosiła sąsiadkę o pomoc. Ta wezwała policję.
- Gdy funkcjonariusze weszli do mieszkania, mężczyzna był agresywny i pobudzony – relacjonuje mł. asp. Anna Tersa z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. – Nie reagował na polecenia mundurowych i znieważył ich, używając słów powszechnie uznawanych za wulgarne.
W trakcie zatrzymywania chojnowianina, 32-latek rzucił się na funkcjonariuszy w desperackim ataku. Bardzo szybko został obezwładniony i zakuty w kajdanki.
Po przesłuchaniu na komisariacie zebrali dowody również na kradzież, jakiej dopuścił się kilka miesięcy temu, wynosząc alkohol z jednego ze sklepów. Łącznie chojnowianin usłyszał siedem zarzutów, dotyczących między innymi gróźb karalnych, uszkodzenia ciała, znieważenia funkcjonariuszy, wywierania wpływu na czynności urzędowe oraz kradzieży zuchwałej. A ponieważ zaledwie pół roku temu zakończył odsiadkę wyroku, będzie odpowiadał w warunkach recydywy. Może spędzić w więzieniu nawet 12 lat.
Tymczasem na wniosek Prokuratury Rejonowej w Złotoryi sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.
Przy okazji tej sprawy, legnicka komenda policji apeluje do osób, które czują się ofiarami przemocy, aby zawalczyły o swoje bezpieczeństwo, zgłaszając się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej, centrum pomocy rodzinie czy ośrodka interwencji kryzysowej. Można w nich skorzystać z porad i konsultacji telefonicznych, wsparcia psychologicznego, porad prawnych, psychiatrycznych i grup wsparcia.
Podjemy przydatne numery telefonów:
- TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB STARSZYCH Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich – 22 635 09 54 (w poniedziałki – 17.00 – 20.00; w środy w godz. 14.00 – 16.00 – dyżur w tematyce choroby Alzheimera; w środy – 17.00 – 20.00; w czwartki – 17.00 – 20.00);
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” – 22 668 70 00 lub 801 120 002 (całodobowa infolinia);
- Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny – 116 123 (całodobowa infolinia);
- Policyjny Telefon Zaufania – 800 120 226. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się i zadzwoń pod numer alarmowy 112.
FOT. POLICJA LEGNICA