W prawie każdym domu, który jest ogrzewany za pomocą różnych paliw, potrzebny jest komin do odprowadzania spalin. Zamiast jednak murować komin, co robiło się przez wiele lat wstecz, można śmiało wykorzystać komin systemowy. Jest to ciekawy wybór, opracowany z myślą o innowacyjnych, nowoczesnych źródłach ciepła. Wybierając komin systemowy, możemy mieć pewność, że jest to element kompletny, nie trzeba do niego nic domontowywać ani dokupować. Komin systemowy zawiera specjalną izolację termiczną, wyczystkę, trójnik do połączenia z kotłem, obudowę oraz wszelkie przewody spalinowe.
Zalety ceramicznych kominów systemowych
W przypadku skorzystania z ceramicznych kominów spalinowych możemy zauważyć, że do odprowadzania spalin służy specjalna rura – szamotowa bądź kamionkowa. Skrojona na miarę, zbudowana z krótkich odcinków ściśle ze sobą połączonych. Ceramiczne kominy systemowe charakteryzują się świetną wytrzymałością względem temperatury, a to dzięki ceramice. Warto jednak zwrócić uwagę, by na produkcie nie było mikropęknięć – to one mogą doprowadzić do całkowitej destrukcji komina.
Nowoczesne, innowacyjne kominy systemowe mogą pochwalić się wykorzystaniem ceramiki prasowanej izostatycznie, czyli na sucho, jeszcze przed wypalaniem. To ona ma zapewnić kominom doskonałą szczelność oraz jeszcze lepszą odporność na wysoką temperaturę.
Ceramiczne systemy kominowe pozwalają zaoszczędzić więcej miejsca, gdyż są mniejsze, a przy okazji nie trzeba ich dodatkowo omurowywać. Stawia się je razem, w sąsiedztwie ścian. Pod kominem musi znaleźć się specjalny fundament, który pozwoli na jego usytuowanie.
Z czego składa się ceramiczny komin spalinowy?
Komin systemowy ceramiczny charakteryzuje się bardzo prostą, nieskomplikowaną budową. Każdy komin posiada idealnie wytłumaczoną instrukcję montażu. Wystarczy pustaki oraz rury odpowiednio ustawiać, a w razie problemów docinać. Na rynku istnieją także kominy prefabrykowane, które mogą przyjechać na budowę w całości.
Ceramiczny komin składa się z pustaków perlitobetonowych bądź keramzytobetonowych, które służą jako obudowa. Następnym komponentem są rury ceramiczne. Dodatek przypominający swoją budową wysoką misę pozwala na swobodne odprowadzenie kondensatu. Wyczystka pozwala na czyszczenie przewodu kominowego. Do kompletu dołączone są również: trójnik przyłączeniowy, płyta czołowa metalowa, obejmy metalowe, wełna mineralna, drzwiczki kominowe, kratka dopływu powietrza, czapka betonowa, stożek oraz pierścień.