schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Budżet obywatelski. Eksperci służą pomocą

Przez   /   03/09/2013  /   No Comments

Przy ul. Kościuszki 25/1, w siedzibie Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich, rozpoczął działalność Punkt Konsultacyjny ds. Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Pomoc ekspertów znajdą tu wszyscy, którzy chcieliby złożyć wniosek w ramach prezydenckiej inicjatywy, potrzebują rady, nie potrafią wypełnić formularza lub nie umieją policzyć kosztorysu. 

Rozpoczął się okres, w którym mieszkańcy Legnicy mogą zgłaszać w ratuszu projekty inwestycyjne do zrealizowania w ramach Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. To inicjatywa prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, który wydzielił w mieście 10 obszarów i każdemu pozwolił rozdysponować na swoje potrzeby po 200 tysięcy złotych. Ludzie sami zdecydują, co chcą: parkingu, chodnika, placu zabaw, etc. Szczegółowy regulamin, harmonogram prac nad Legnickim Budżetem Obywatelskim i formularz można znaleźć pod adresem www.lbo.legnica.eu/ .

Pojawiła się zatem szansa, aby ludzie wzięli sprawy we własne ręce i w jakimś stopniu sami zadecydowali o swym otoczeniu. Istnieje jednak obawa, że legniczanie zignorują tę szansę. Że zniechęcą ich biurokratyczne procedury lub napisany mało przystępnym językiem regulamin. Dlatego powstał punkt konsultacyjny przy ul. Kościuszki.

Powołało go do życia Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich, stowarzyszenie EuroLegnica i Fundacja Jacka Głomba Naprawiacze Świata. Będzie działał do 16 września, czyli do ostatniego dnia przyjmowania przez ratusz wniosków do Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Koalicja Organizacji Pozarządowych dla LBO wydrukowała też i rozesłała do wszystkich mieszkańców Legnicy ulotki informujące o inicjatywie prezydenta i swoim punkcie konsultacyjnym. 

- Legnica po raz pierwszy tworzy budżet obywatelski. Dlatego bardzo ważną sprawą wydała nam się pomoc mieszkańcom w takim przygotowaniu wniosków, by nie zostały odrzucone już na etapach technicznej i formalnej weryfikacji – mówi Jacek Głomb, prezes Naprawiaczy Świata. – Jeśli projektów będzie dużo, to nawet jeśli nie wszystkie wygrają, będzie można poznać oczekiwania mieszkańców.

Problemów, z którymi mogą się spotkać autorzy wniosków, jest sporo. Mirosław Jankowski – jeden z ekspertów, którzy będą pomagać legniczanom w przygotowaniu wniosków do LBO – zwraca uwagę na obce przeciętnym mieszkańcom rozróżnienie pomiędzy inwestycją bieżącą a majątkową. – Z budżetu obywatelskiego można pokrywać tylko wydatki majątkowe. Gdyby ktoś chciał wyremontować zniszczony chodnik, jego projekt zostanie wykreślony, bo to inwestycja bieżąca. Ale wybudowanie nowego chodnika, przedłużenie istniejącego lub poszerzenie go o ścieżkę rowerową to już inna sprawa –  inwestycja majątkowa,  która nadaje się się do LBO.

- Wnioskodawcy muszą też zwracać uwagę na to, do kogo należy teren, na którym ma być zrealizowany projekt. Projekty na terenach nie należących do miasta będą dyskwalifikowane. W naszym punkcie będzie można sprawdzić takie rzeczy – mówi Maciej Kupaj ze stowarzyszenia EuroLegnica.

Eksperci wyjaśnią wątpliwości, pomogą wypełnić formularz, zastanowią się nad solidnym kosztorysem. Ktokolwiek zainteresowany Legnickim Budżetem Obywatelskim potrzebuje pomocy, znajdzie ją przy ul. Kościuszki 25/1.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3894 dni temu dnia 03/09/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 3, 2013 @ 1:39 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Wyrok za naruszenie nietykalności policjanta

Read More →