Kończy się I etap budowy fabryki Borgers w Złotoryi. W środę zakład odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Robert Pawłowski, radni miejscy oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Złotoryi, którzy byli pod wrażeniem skali inwestycji. Pierwsza hala produkcyjna ma być gotowa jeszcze w tym roku.
Niemiecki koncern Borgers przed blisko rokiem zdecydował, aby wybudować swój nowy zakład w złotoryjskiej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zaprojektowaniem hal produkcyjnych i budynków biurowych zajęli się złotoryjscy projektanci ze Studio D5 Dutka, którzy wykonali również koncepcję zagospodarowania całego terenu wokół zakładu. Liczący 10,8 ha obszar trzeba było najpierw wyrównać do jednego poziomu, zatrudnienie znalazła przy tym złotoryjska spółka PTB. Następnie w połowie czerwca tego roku rozpoczęła się budowa fabryki. Prace wykonuje firma Takenaka Europe.
– Naszym planem jest jak najszybsze zakończenie prac budowlanych, mam nadzieję, że uda nam się to zrobić do 30 grudnia. Wtedy 6 stycznia przyszłego roku mogłyby się rozpocząć prace odbiorowe, a 30 stycznia będziemy mogli przejąć zakład od wykonawcy i normalnie go użytkować – tłumaczył w środę samorządowcom WilhelmRochner, pełnomocnik firmy Borgers, która w tym roku świętuje 150. urodziny.
Radni mieli możliwość zobaczenia z bliska hali o powierzchni blisko 15 tys. m kw. oraz zwiedzenia terenu otaczającego obiekt. Wrażenia po wizytacji były bardzo pozytywne. – Oszołomiła mnie i moich kolegów z rady wielkość tej budowy, nie widziałam jeszcze tak ogromnej hali. Tempo i rozmach prac niosą dobre perspektywy na przyszłość, mamy nadzieję, że powstanie zakładu pozytywnie odbije się na sytuacji gospodarczej naszego miasta – mówi Ewa Miara, przewodnicząca Rady Miejskiej w Złotoryi.
Borgers ma produkować w Złotoryi elementy wygłuszeniowe dla przemysłu motoryzacyjnego. Docelowo ma zatrudniać ok. 600 pracowników. To oznacza, że będzie największym zakładem w złotoryjskiej podstrefie LSSE. Do końca tego roku ma być gotowa pierwsza z czterech hal produkcyjnych, w której będzie mogło pracować 150 osób, oraz budynek socjalno-biurowy. Zaplecze socjalne o wielkości blisko 2 tys. m kw. przewidziane jest na 300 pracowników. W ciągu 3 lat Borgers ma wybudować również drugą halę produkcyjną o powierzchni użytkowej 13,5 tys. m kw.
Źródło: Urząd Miasta w Złotoryi
FOT. URZĄD MIASTA W ZŁOTORYI