Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Biskup zamyka kościoły na czas mszy. Inna Wielkanoc

Przez   /   31/03/2020  /   No Comments

Zarządzeniem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, od 29 marca dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. dotyczy wszystkich wiernych w diecezji. Msze święte będą sprawowane bez ich udziału, w zamkniętych kościołach. Zmienia się celebra Triduum Paschalnego. Zagrożone są terminy I Komunii Świętej.

27 marca 2020 r. biskup Zbigniew Kiernikowski wydał zarządzenie w sprawie duszpasterstwa w stanie pandemii. Określa w nich m.in. zasady dotyczące sprawowanych w najbliższych tygodniach mszy świętych, spowiedzi, pogrzebów, nabożeństw, adoracji itd. Wskazuje zmiany w liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Wielkanocy. Zapowiada możliwość odwołania planowanych w parafii uroczystości I Komunii Świętej i bierzmowania, o ile pandemia nie ustąpi.

Zgodnie z zaleceniem władz państwowych, w każdej mszy świętej i innych celebracjach może uczestniczyć nie więcej nż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Biskup legnicki, przewiduje, że spełnienie tego wymogu może rodzić trudności, dlatego nakazuje księżom, aby sprawowali msze święte bez udziału wiernych, przy zamkniętych drzwiach kościołów. Proboszczowie mogą wpuścić na mszę (przez zachrystię lub boczne wejście) nie więcej niż pięć osób. W pierwszej kolejności mają to być osoby związane z uzgodnioną intencją mszalną. Poza czasem celebracji kościoły w całej diecezji mają być otwarte. W szczególności dotyczy to Triduum Paschalnego, by wierni, jeśli zechcą, mogli w ciągu dnia adorować Najświętszy Sakrament wystawiony w tabarnakulum lub przy Grobie Pańskim.

Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do pięciu osób obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej. Ograniczenie to nie obejmuje celebransa, posługujących i pracowników firmy pogrzebowej.

Zawieszone do odwołania zostały wszelkiego rodzaju procesje z Najświętszym Sakramentem, relikwiami świętych czy obrazami.

Biskup Zbigniew Kiernikowski zachęca księży, by nadal odwiedzali chorych z posługą sakramentalną, ale z uszanowaniem zasad kwarantanny.

Wiernym, którzy mimo pragnienia nie będą mogli uczestniczyć w mszach świętych, przypomina o możliwości przyjęcia Komunii duchowej.

Pandemia komplikuje organizacje spowiedzi w parafiach. Biskup proponuje, by duszpasterze udostępnili parafianom numer telefonu i adres mejlowy, przez który wierni będą mogli umawiać się na indywidualną spowiedź. Zaleca, by spowiedź odbywała się w osobnym pomieszczeniu umożliwiającym zachowanie dystansu. Jeśli nie ma takiej możliwości, może to być otwarty, często dezynfekowany konfesjonał. “Już dziś zobowiązuję Księży Proboszczów wszystkich parafii, aby po ustaniu pandemii zorganizowali dzień spowiedzi parafialnej” – zarządza biskup legnicki.

Duże zmiany nastąpią w celebrze Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego. W Niedzielę Palmową kapłani ograniczą do do pobłogosławienia palm – bez używania wody święconej. W Wielki Czwartek nie będzie praktykowanego w niektórych kościołach obrzędu mycia nóg. Wielkoczwartkowa Msza Święta Krzyżma, podczas której biskup błogosławi oleje do świętych sakramentów na cały rok, zostanie odprawiona w innym terminie. W Wielki Piątek odwołane zostały wspólnotowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Inną formę będzie mieć wielkopiątkowa adoracja krzyża. Zamiast całować krzyż, wierni będą oddawać szacunek Bogu poprzez głęboki skłon lub przyklęknięcie. Parafie nie będą organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku poświęcenie pokarmów będzie mieć charakter liturgii domowej, a słowa odpowiedniego błogosławieństwa wypowie ojciec, matka lub inna dorosła osoba przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. W Wielką Sobotę nie będzie rozpalany ogień przed kościołami. Odwołane zostały procesje rezurekcyjne. Na zakończenie mszy księża mogą wyjść przed świątynię i udzielić błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach kościoła.

Biskup Zbigniew Kiernikowski zapowiada transmisje mszy świętych z katedry. Zachęca proboszczów, by uruchamiali internetowe transmisje w swoich parafiach.

Sprawa I Komunii Świętych nie jest jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięta. W zarządzeniu biskupa omówiono dwa warianty. Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, to wszystkie zaplanowane wcześniej uroczystości I Komunii Świętej należy odwołać. Jeśli po Wielkanocy szkoły wznowią działalność a stan epidemii zostanie odwołany, to decyzja o przeprowadzeniu uroczystości będzie należeć do proboszcza, po wysłuchaniu głosów rodziców. Biskup Zbigniew Kiernikowski zaleca jednak zachowanie wszelkich środków ostrożności.

Również udzielanie sakramentu bierzmowania na czas pandemii zostało zawieszone.

Ze względu na epidemię, do służby liturgicznej – zgodnie z zarządzeniem biskupa – można dopuszczać wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1571 dni temu dnia 31/03/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 1, 2020 @ 7:24 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

520e87ba-a513-47c8-81c5-adecf8ccbd5f

Złotoryja. Tajemnicze kości przy wykopie na cmentarzu

Read More →