W 7 przychodniach w Legnicy i około 300 na Dolnym Śląsku ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Szczepionki są dostępne dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Nie potrzeba skierowania, wystarczy zarejestrować dziecko przez internet, bezpłatną infolinię lub w najbliższym punkcie szczepień.
W Legnicy szczepią przychodnie przy ul. Okrzei 14a, Rzeczypospolitej 116, Biegunowej 2, Tatrzańskiej 2, Libana 7, Iwaszkiewicza 5 i Piekarskiej 7.
Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Dotychczas w Polsce nie było możliwości zaszczepienia nastolatków bezpłatnie przeciwko HPV. Teraz to się zmieniło.
Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem, dlatego program bezpłatnych szczepień jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.
– Szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane – mówi dr Mariola Madler-Litera, specjalistka medycyny rodzinnej z przychodni w podwrocławskich Kobierzycach. Lekarka dodaje, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych.
– To bardzo skuteczna i polecana forma profilaktyki, którą powinniśmy objąć jak największą grupę pacjentów – podkreśla lekarka, zwracając uwagę na skalę zagrożeń związanych z wirusem HPV.
Na Dolnym Śląsku można zaszczepić dziecko w ponad 300 przychodniach. Mapa punktów sczepień jest dostępna na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem
Jak zapisać dziecko na szczepienie
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez infolinię 989
- w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
Jak zapisać dziecko na szczepienie przez IKP
- zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta.
- wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”
- przejdź na konto Twojego dziecka
- wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”
- wybierz „Umów się na szczepienie”
- wskaż przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwać także inne szczepienia)
- wybierz termin i miejsce
- potwierdź wybór.
- Zawsze można sprawdzić termin i miejsce szczepienia na IKP Twojego dziecka w zakładce Profilaktyka >> Szczepienia >> Zaplanowane szczepienia. Na IKP możemy też odwołać szczepienie lub zmienić jego termin.
Na szczepienie przyprowadzamy dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.
Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV podaje się w dwóch dawkach. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV
Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.
W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
FOT. PIXABAY
Super inicjatywa!
Wszyscy rozsądni rodzice powinni zaszczepić swoje dzieci przeciwko HPV. To jeden z największych zabójców. Lepiej zapobiegać niż leczyć, zważywszy iż wczesne wykrywanie należy do rzadkości ….