Sukcesem seniorów zakończyły się negocjacje w sprawie uchwały regulującej funkcjonowanie Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy.
W piątek (14.03) w biurze rady miejskiej odbyło się spotkanie trzech stron: przedstawicieli legnickich seniorów, ekspertów Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich (w osobach Mirosława Jankowskiego, Macieja Kupaja i Grzegorza Wala) oraz radnych wnioskodawców pod przewodnictwem Wojciecha Cichonia (wspartych przez wiceprezydent Dorotę Purgal). Jego celem było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie zadań, składu i zasad funkcjonowania Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy.
Punktem wyjścia dla prawie 2 godzin rozmów stał się wypracowany wspólnie z seniorami wniosek Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich, dotyczący zmian w projekcie uchwały przygotowanym przez radnych. Ostatecznie, samorządowcy zgodzili się z argumentacją strony społecznej, przyjmując do realizacji najważniejsze postulaty seniorów.
Najistotniejsze rozstrzygnięcia piątkowego spotkania:
- wprowadzenie do projektu uchwały zapisów zobowiązujących prezydenta i radnych do przekazywania Radzie Seniorów projektów aktów prawa miejscowego dotyczących sytuacji osób starszych, a także regulujących tę procedurę;
- wprowadzenie zapisu o możliwości odwołania członków prezydium Rady Seniorów;
- wprowadzenie obowiązku upowszechniania przez przewodniczącego Rady Seniorów sprawozdania z funkcjonowania Rady Seniorów za dany rok.
Jak można się było spodziewać, najdłuższą dyskusję wywołał skład i procedura tworzenia Miejskiej Rady Seniorów. Ostatecznie będzie się ona składać z:
- 2 przedstawicieli prezydenta,
- 3 przedstawicieli słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku (po jednym na każdy UTW),
- a także od 8 do 12 osób wybranych przez Forum Wyborcze (które zdecyduje o ostatecznej liczbie swoich przedstawicieli). W Forum będą mogli brać udział przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów, klubów seniora, organizatorów UTW, a także sekcji emerytów i rencistów przy związkach zawodowych.
Taki stan rzeczy oznacza, że Rada Seniorów liczyć będzie od 13 do 17 osób.
Ostateczną decyzję ws. statutu Miejskiej Rady Seniorów podejmą radni podczas swojego marcowego posiedzenia.
Grzegorz Wala, LSIO