Burmistrz Robert Pawłowski wręczył nagrody Aurelius przedsiębiorcom, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój Złotoryi oraz jej wizerunek w kraju i na świecie. Laureaci to produkująca maszyny górnicze spółka Mine Master z Wilkowa, Vitbis – największy polski wytwórca tradycyjnych bombek, specjalizująca się w kruszywach firma PGP Bazalt z Wilkowa, niemiecki Borgers z branży automotive oraz Faist Chemic – krajowy potentat w zakresie folii wygłuszeniowych do zmywarek i aut.
Nagroda Aurelius została ustanowiona w tym roku. Zgodnie z intencją burmistrza, ma stanowić doroczne wyróżnienie dla związanych z miastem przedsiębiorców. Spośród 16 firm nominowanych w 5 kategoriach – Innowator, Ambasador, Lokomotywa, Debiutant oraz Firma Roku – Kapituła ( w składzie Tadeusz Maćkała, Piotr Stryczek, Ignacy Bochenek) wskazała 5 laureatów.
Tytuł Innowatora Roku 2017 przypadł spółce Mine Master, która w Wilkowie produkuje maszyny wiercące i kotwiące. To nie jest zaskoczenie, bo Mine Master od lat jest zaliczany przez ekspertów z Polskiej Akademii Nauk do dziesiątki najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce. Ogromne środki przeznacza na badania. Ściśle współpracuje z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej i innych ośrodków. Jej głównym klientem jest KGHM. 70 proc. wiertnic i maszyn kotwiących używanych w polskich kopalniach miedzi zostało skonstruowanych i wyprodukowanych w Wilkowie. Firma eksportuje swoje wyroby praktycznie na cały świat, do Europy, Azji, Afryki, Ameryki, Australii. Ostatnio z dużym sukcesem podbija potężny rynek rosyjski – w czerwcu trzy maszyny wyśle do kopalni złota na Czukotce. Zatrudnia około 230 osób.
– To jest dla nas zaskoczenie i radość. Konkurencja była spora, jednak my jesteśmy pewni tego, co robimy i cieszymy się, że obrana przez nas droga jest słuszna – mówił Bogusław Regulski, dyrektor ds. produkcji w Mine Master.
Poza Mine Master w kategorii Innowator do Aureliusa 2017 nominowane były też spółki: KTM Inżynieria, Adeo Screen, Muflon.
W kategorii Ambasador – zarezerwowanej dla firm, które osiągają sukces jako eksporterzy – zwyciężył złotoryjski Vitbis. Spółka jest producentem szklanych ozdób choinkowych – największym w Polsce i jednym z największych w Europie. Istnieje już 64 lata. Stworzyła markę, która jest rozpoznawalna na całym świecie. Bombki choinkowe ze Złotoryi to synonim misternej ręcznej roboty i najwyższej jakości.
– Jestem zaskoczony, dumny i szczęśliwy, że szklane bombki choinkowe uzyskały państwa uznanie. Jestem dumny z tego, że oprócz złota, miedzi, bazaltu i butów nasze bombki są symbolem Złotoryi – cieszył się prezes firmy Janusz Prus.
Poza Vitbisem nominacje w kategorii Ambasador zdobyły przedsiębiorstwa: Mega, PPHU Lenax, PHU Moldróg oraz Villa Greta.
Kategoria Lokomotywa została zarezerwowana dla firm pozytywnie oddziałujących na lokalny rynek pracy i realizujących projekty inwestycyjne. Szczególnie, jeśli zatrudniły w ostatnim roku więcej niż 20 pracowników. W oparciu o te kryteria Aureliusa 2017 otrzymał producent kruszywa i prefabrykatów betonowych, obecny na rynku od ponad 30 lat – PGP Bazalt z Wilkowa. Co warte podkreślenia, firma reprezentuje wyłącznie polski kapitał, co w tej branży stanowi dziś rzadkość. PGP Bazalt jest jednym z wiodących dostawców kruszyw do mieszanek mineralno-asfaltowych w Polsce.
– Kategoria się zgadza, na stanie mamy trzy lokomotywy – żartował Maciej Paliszkiewicz, dyrektor w PGP Bazalt. – Ta nagroda jest doskonałym zwieńczeniem 32-letniej pracy mojego ojca Tadeusza Paliszkiewicza, prezesa firmy – dodał.
Poza PGP Bazalt nominowane były firmy: Sieper, Schnaider Pojemniki Transportowe, Faist Chemic, Renbut.
Kategoria Debiutant ma zwracać uwagę na nowo powstałe firmy, które albo gwałtownie się rozwijają, albo wykazują potencjał do rozwoju. Tu nagroda przypadła niemieckiej spółce Borgers, która w imponującym tempie postawiła w Złotoryi nowy zakład i 1 kwietnia uruchomiła pierwszą linię produkcyjną, zatrudniając 60 osób. Docelowo inwestor obiecuje 600 miejsc pracy przy wytwarzaniu tekstylnych materiałów wygłuszeniowych dla producentów samochodów oraz sprzętu AGD.
– Ten debiut i ta lokalizacja w Złotoryi nie udałaby się, gdyby nie idealna atmosfera do inwestowania i niezwykłe zaangażowanie lokalnych władz z burmistrzem na czele. W imieniu rodziny Borgers oraz zarządu dziękuję i mam nadzieję, że dalej będziemy wspólnie rozwijać ten biznes – mówił dyrektor Łukasz Poźniak.
Poza spółką Borgers Polska w kategorii Debiutant nominowano: Centrum Medyczne NMED, Schnaider Pojemniki Transportowe.
Nagrodę Specjalną Burmistrza Miasta Złotoryi za szczególne działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego regionu trafiła do firmy Faist Chemic. Faist Chemic to największy producent folii wygłuszeniowych do zmywarek i samochodów w Polsce, laureat Diamentu „Forbesa” sprzed dwóch lat. W Złotoryi prowadzi działalność od 11 lat (początkowo pod szyldem Aksys). Wśród jej klientów są tacy potentaci jak Bosch, Siemens, Electrolux, Whirpool czy Indesit, a także producenci samochodów: Volkswagen, Kia, Hyundai, Honda i Mitsubishi. – To dla nas bardzo duże i miłe zarazem zaskoczenie oraz motywacja do dalszego działania – dziękował za Aurelisa dyrektor złotoryjskiego zakładu Zbigniew Puzanow.
- Państwo jest bogate bogactwem swoich obywateli, a tym, co popycha każdy region do przodu, jest gospodarka. Gospodarka przemyślana, która dba o ludzi. Bo obywatele będą bogaci wtedy, kiedy będą mieli pracę. A pracę tworzą przedsiębiorcy. Dzisiejsza gala to wyraz uznania dla przedsiębiorców, dla tej elity gospodarczej, która pomaga tworzyć „tu i teraz” naszego miasta. Są siłą napędową regionu, decydują o jego rozwoju, zapewniają pracę złotoryjanom i motywują inne przedsiębiorstwa do działania – podkreślał na rozpoczęciu gali Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi.
Źródło: Urząd Miasta w Złotoryi, oprac. PEKA
FOT. URZĄD MIASTA W ZŁOTORYI/ ZLOTORYJA.PL