OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Artyści nad Odrą. Co planują Cecylia Malik i Siostry Rzeki

Przez   /   23/09/2021  /   No Comments

Siostry Rzeki zapraszają w dniach 25-26 września do Lubiąża i Chobieni nad Odrą, gdzie z okazji Światowego Dnia Rzek odbędzie się artystyczno-aktywistyczne wydarzenie pod hasłem ” Dajmy przestrzeń rzekom, ludziom – bezpieczeństwo”, współorganizowane z Fundacją Greenmind i Towarzystwem na rzecz Ziemi.

W czasie tych dwóch dni organzatorzy zaplanowali warsztaty dla dzieci i dorosłych, rzeczne słuchowiska, spacer po łęgach odrzańskich z Andrzejem Ruszlewiczem, premierę “Pieśni dla Odry” opracowanej przez Zosię Szyrajew, happening Sióstr Rzek. Podczas happeningu zostanie zaprezentowana nowa kolekcja spódnic, zaprojektowana przez Cecylię Malik i Marunę – Gosię Grodzką, a wyszyta przez artystki z kolektywu Siostry Rzeki. A na koniec, odbędzie się koncert Michała Zygmunta pod tytułem “Muzyka łęgów” w kościele klasztoru Cystersów w Lubiążu.

Artystka Cecylia Malik, kolektyw Siostry Rzeki o swojej kolekcji spódnic:

Zastanawiałam się jak opowiedzieć prostym, obrazowym językiem o tym, że rzeki by być życiodajne i zarazem bezpieczne potrzebują przestrzeni. Nasz konflikt z rzekami wyniknął z powodu, że jako ludzie wtargneliśmy na ich teren. W zasadzie prawie nikt w Polsce nie wie, że nad Odrą wydarzyło się coś pięknego i dobrego – oddano przestrzeń Odrze.

Aby to powiedzieć wymyśliłam, że opowiemy o przestrzeni oddanej rzece przy pomocy spódnic z koła – każda spódnica będzie mandalą, łęgiem odrzańskim, rozległym polderem. Nasze spódnice będą tak szerokie, że będziemy musiały stać daleko od siebie – z dystansem – tak jak rzeki będziemy potrzebować przestrzeni. Nasze spódnice będą celebrować przestrzeń oddaną rzece.

Miejsce naszych rzecznych celebracji nie jest przypadkowe – to właśnie tam przeprowadzono unikatowy na skalę Polski projekt oddania rzece naturalnej przestrzeni do bezpiecznego wylewania w czasie wezbrań. W latach 2014-2015 na odcinku 7 kilometrów, pomiędzy Domaszkowem a Tarchalicami, odsunięto prawy wał od koryta Odry i przywrócono jej ponad 600 hektarów naturalnych terenów zalewowych. Od tamtej pory rzeka może swobodnie wzbierać i rozlewać swoje wody, zasilając przybrzeżne łęgi, a mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

Ten piękny i optymistyczny przykład uwolnienia rzeki z pożytkiem dla mieszkańców i nadrzecznej przyrody jest, niestety, odosobniony. Nad Odrą, Wisłą i innymi polskimi rzekami wciąż czekają na rozsunięcie dziesiątki kilometrów ciasnych gorsetów obwałowań.. Jest ku temu znakomity czas. W tym roku zostaną znowelizowane plany zarządzania ryzykiem powodziowym, najważniejsze dokumenty planistyczne dotyczące ochrony przed powodziami w dorzeczach naszych rzek. Będziemy domagać się od władz, aby zaplanowały masowe “oddanie” polskim rzekom niezabudowanych dotąd obszarów zalewowych, tym samym minimalizując zagrożenie powodzią terenów zurbanizowanych i cennej infrastruktury. To duże wyzwanie, bo w poprzednim okresie planistycznym wskaźnik zwiększenia retencji dolinowej wyniósł ZERO. Również w planach na kolejne 6 lat Wody Polskie koncentrują się na budowie zawodnych urządzeń technicznych (jazy, zbiorniki, wały, itp.), po macoszemu traktując naturalną retencję.

Odra jest wyjątkowa – to jedna z najbardziej wartościowych przyrodniczo europejskich rzek, a lasy łęgowe w rejonie Malczyc, Lubiąża i Chobieni to najlepiej zachowane tego typu siedliska w Unii Europejskiej. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że na przestrzeni wieków skróciliśmy jej biegu o ok. 200 km i odcięliśmy wałami ponad 80% terenów zalewowych. Dziś musimy od rzeki odsunąć te wały, które chronią tylko lasy, łąki i pola. Odzyskane w ten sposób tereny zalewowe pomieszczą setki milionów metrów sześciennych wody, chroniąc przed zalaniem Opole, Wrocław, Głogów, Nową Sól, Słubice i wiele innych miejscowości.

Plan wydarzenia

SOBOTA – Chobienia
14.30
Spacer po łęgach odrzańskich z przyrodnikiem Andrzejem Ruszlewiczem
Uwaga: liczba uczestników ograniczona, zapisy: spacernadodre@gmail.com

19.00
Słuchowisko – rzeczne podcasty
Miejsce: Statek Kultury, przystań w Chobieni

NIEDZIELA – Lubiąż
12.00
Warsztaty dla dzieci i dorosłych – przygotowania do happeningu, Siostry Rzeki

W trakcie – poważne rozmowy o tym dlaczego rzeki potrzebują przestrzeni i jak wały tylko pozornie nas chronią przed powodziami
Miejsce: Park przy klasztorze Cystersów

15.30
Happening Sióstr Rzek “Dajmy przestrzeń rzekom, ludziom – bezpieczeństwo” oraz premiera “Pieśni dla Odry”
Miejsce zbiórki: Park koło klasztoru Cystersów. Miejsce happeningu – ostroga i plaża nad Odrą za ośrodkiem zdrowia w Lubiążu
18.00
Koncert “Muzyka łęgów”, Michał Zygmunt,
Miejsce: Kościół w klasztorze Cystersów

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/555971782127518

Organizatorzy: kolektyw Siostry Rzeki, Fundacja Greenmind, Towarzystwo na rzecz Ziemi

Partnerzy wydarzenia: Fundacja WWF Polska, Stowarzyszenie LGD Kraina Łęgów Odrzańskich, Fundacja Lubiąż, Fundacja Ekologiczna “Zielona Akcja”, Fundacja Statek Kultury, Magovox, Dźwiękowy Szlak Odry, CSW Wiewiórka.

Patronat: Burmistrz Gminy Wołów, Koalicja Ratujmy Rzeki

Wydarzenia organizowane w ramach projektu „Obywatele dla Wody”, realizowanego dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG

Źródło: Siostry Rzeki

RYC. SIOSTRY RZEKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Bibloteka

Harcerze niosą Betlejemskie Światło Pokoju

Read More →