Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Artyści zrobią SsZzUuMm w legnickim Parku

Przez   /   05/07/2019  /   No Comments

„Zielono Mi” to cykl działań artystycznych, edukacyjnych i kulturotwórczych, przygotowanych w 10. rocznicę huraganu przez Galerię Sztuki. Galeria planuje wraz z artystami i mieszkańcami powrócić do parku, w który pojawią się m.in. efemeryczne instalacje, nocny spektakl, eko-piknik i spacer szlakiem historii. Termin: 20-28 lipca.

Zielono Mi! ….czyli sztuka wraca do Parku

10 lat po pamiętnej wichurze, która zniszczyła ukochany przez legniczan park, Galeria Sztuki wchodzi w parkową przestrzeń z cyklem działań artystycznych. „Wprowadzamy sztukę do Parku – robiliśmy to już rok po wichurze – kiedy prezentowaliśmy tam działania przestrzenne i organizowaliśmy happening „Przytulanie drzew”. Tym razem wracamy do parku, aby ponownie nadać tej przestrzeni artystyczny wymiar: ulokować w niej efemeryczne instalacje, nocny spektakl, eko-piknik i spacer szlakiem historii. Przy tej okazji chcemy też zaprosić wszystkich do Galerii Sztuki na pokaz działań na styku przyrody i sztuki oraz rozmowę o sztuce w naturze i naturze w sztuce” – mówią organizatorzy.

„Zielono Mi” będzie realizowane w dwóch przestrzeniach – pierwsza z nich to oczywiście park, w którym artyści i wykładowcy Katedry Rzeźby wrocławskiej ASP pokażą plenerową wystawę pt. „SsZzUuMm”, czyli efemeryczne instalacje przestrzenne zaaranżowane wśród zieleni. To także intrygujący nocny spektakl „Rozpoznani Nierozpoznani” w wykonaniu Teatru Ewolucji Cienia, który jest niepokojącą i mroczną interpretacją słynnego rzeźbiarskiego dzieła Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. W parku odbędzie się również rodzinny EKO-piknik połączony z warsztatami twórczymi dla chętnych w każdym wieku i spacer szlakiem historii – czyli odkrywanie zagadek i tajemnic legnickich „zielonych płuc”.

Drugą przestrzeń dla działań w ramach projektu stanowi Galeria Sztuki – tu odbędzie się koncert Michała Zygmunta, czyli muzyczna sesja z dźwiękami przyrody oraz debata o sztuce w naturze i naturze w sztuce.

Projekt „Zielono Mi” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2019.

Harmonogram działań:

20 lipca 2019 r. (sobota), godz. 19.00

Wernisaż wystawy pt. SsZzUuMm. Efemeryczna wystawa plenerowa zrealizowana przez artystów i wykładowców Katedry Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, miejsce: park Miejski, polana angielska

O czym SsZzUuMmią rzeźby wśród drzew? Plenerowa wystawa prac wykładowców i artystów związanych z Katedrą Rzeźby Wrocławskiej ASP przeniesie nas w efemeryczny świat lekkich, przestrzennych form, które wyrosną na polanie angielskiej w legnickim parku na kilka dni. Projekt SsZzUuMm powstał specjalnie na 10. rocznicę niszczycielskiej wichury i jest elementem całego cyklu działań artystycznych w parku.

Kuratorem tego wydarzenia artystycznego jest Grzegorz Niemyjski – znany legnicki rzeźbiarz i animator kultury. Pracownik dydaktyczny w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych We Wrocławiu.

 

20 lipca 2019 r. (sobota), godz. 20.00, Galeria sztuki, pl. Katedralny 1

„Dzikie Rzeki – Z Wiatrem” – sesja z ciszą i muzyką przyrody w wykonaniu Michała Zygmunta.

Artysta, z pomocą muzyki i autorskich nagrań terenowych, zabiera słuchaczy w intymny świat ciszy, wiatru i tętniącej życiem dzikiej przyrody. Precyzyjnie łączy dźwięki natury z elektroniką i ambientowymi barwami gitary. Michał Zygmunt to gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Zbiera pojedyncze dźwięki natury i wykorzystuje w muzyce równorzędnie, obok gitar i innych instrumentów, tworząc eklektyczne projekty muzyczne doceniane na całym świecie.

 

21 lipca 2019 r. (niedziela), godz. 14.00 - Spacer w parku szklakiem historii. Zbiórka pod pomnikiem śpiącego lwa.

Gdzie w legnickim parku znajduje się Wyspa Róż albo Park Wystawowy? Te i inne tajemnice parku Miejskiego poznamy podczas specjalnego spaceru z historią, a zagadki poszczególnych obszarów parkowych odsłoni przed uczestnikami Grażyna Humeńczuk z Muzeum Miedzi.

 

23 lipca (wtorek), godz. 17.00, Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

„Sztuka i natura” – prezentacje twórczości na styku sztuki i przyrody oraz dyskusja na temat ich wzajemnego wpływu.

„Sztuka i natura” to spotkanie artystów, dla których istotnym wątkiem twórczej aktywności pozostają nawiązania do natury. W ich pracy artystycznej pojawiają się różne, narracje, motywy, inspiracje związane z przyrodą. Czasem to zachwyt nad jej pięknem pociąga artystę, są to również nawiązania dyktowane tęsknotą za czasem, kiedy natura była „utraconym rajem”, albo w sztuce pojawia się dramatyczna diagnoza wpływu człowieka na środowisko naturalne lub wrażliwość w odniesieniu do nadmiernie eksploatowanej przyrody. Liczne stają się wątki związane z ekologią lub post-apokaliptyczną wizją świata w którym człowiek jest zmuszony sam współtworzyć „nową” naturę.

 

23 lipca 2019 r. (wtorek), park Miejski, Polana Angielska, godz. 22:00 „Rozpoznani Nierozpoznani” – spektakl plenerowy w wykonaniu „Teatru Ewolucji Cienia”, będący interpretacją dzieła M. Abakanowicz.

Zaczynając widowisko w punkcie, w którym Magdalena Abakanowicz pozostawiła swój tłum – aktorzy niejako podejmują wyzwanie. Spektakl jest, podobnie jak dzieła tej znakomitej rzeźbiarki, autonomiczną wypowiedzią artystyczną, dotykającą spraw uniwersalnych, w tym wypadku kwestii wolności i zniewolenia jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości.

Ożywiając „Nierozpoznanych” możemy zobaczyć, co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Spektakl ukazuje, jak „nierozpoznani”, walcząc o indywidualność, ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum.

Spektakl jest plastyczno-ruchową podróżą przez dzieje, ukazaną z perspektywy zbiorowości. Chociaż odwołujemy się do doświadczeń narodów, głównie europejskich, można w nim znaleźć również i szersze odniesienia historyczne, co powoduje uniwersalizm przesłania.

 

28 lipca 2019 r. (niedziela), godz. 13.00, park Miejski, palmiarnia

Rodzinny EKO-piknik z warsztatami twórczymi. W programie tworzenie karmników, lalek-motanek i ekologicznej sztuki.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. FACEBOOK/ TEATR EWOLUCJI CIENIA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1757 dni temu dnia 05/07/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 5, 2019 @ 2:58 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

fanny-i-aleksander.2_f

Na legnicką scenę wraca “Fanny i Aleksander”

Read More →