Ruszyła rywalizacja o wirtualne 50 tys. zł i niewirtualne, w pełni namacalne, tablety Samsung Galaxy. Do 20 maja Legnicka Agencja Rozwoju Regionalnego Arleg czeka na biznesplany napisane przez uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu legnickiego i studentów legnickich uczelni.
Według Jarosława Rabczenki, prezesa Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg, niesłusznie uznaje się brak pieniędzy za główną przeszkodę w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Początkujący przedsiębiorcy mogą pozyskać na ten cel środki zewnętrzne, jeśli mają porządny biznesplan i wystarczając dużo determinacji, by go zrealizować. Od swego powstania Arleg przekazał ponad pół tysiąca dotacji na pierwszy krok w biznesie. Bardzo często te pieniądze trafiały do ludzi młodych.
Ogłoszony właśnie konkurs “Młody Lider Przedsiębiorczości” jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu legnickiego oraz studentów legnickich uczelni, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat. Ma obudzić w nich ducha przedsiębiorczości a przy okazji sprawdzić, jak są przygotowani do opracowania biznesplanu i rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym należy zawalczyć o wirtualne 50 tys. zł dotacji, składając do Arlegu wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z autorskim biznesplanem dla swojego przedsięwzięcia. W drugim etapie fachowcy dokonają oceny biznesplanów i wyłonią 6 laureatów (3 ze szkół ponadgimnazjalnych, 3 z uczelni). Wszyscy zwycięzcy dostaną tablety Samsung Galaxy 8 cali, ufundowane przez organizatora konkursu. Jarosław Rabczenko ma nadzieję, że może za dwa-trzy lata część uczetników tej zabawy zgłosi się do Arlegu już nie po wirtualną, ale prawdziwą dotację na swoją działalność gospodarczą.
Do startu w konkursie zachęcają rówiesników studenci Joanna Brylowska z Politechniki Wrocławskiej i Robert Kozak ze Szkoły Głównej Handlowej.
-Młodym niekiedy brakuje bodźca, aby zrobić pierwszy krok. Konkurs Arlegu może być takim bodźcem – mówi. Jej zdaniem może też przekonać najzdolniejszych, by nie wyjeżdżali z Legnicy i realizowali swe plany w rodzinnym mieście.
- To świetne uzupełnienie oferty, którą mają szkoły. Szansa bezpiecznego sprawdzenia swoich umiejętności w parktyce, ale też nauczenia się wielu przydatnych rzeczy – twierdzi Robert Kozak.
Pomysł ARR Arleg docenia też Tomasz Sobota, młody ale ceniony doradca giełdowy, który wiedzę o mechanizmach finansowych musiał zdobywać samodzielnie. – Konkurs dostarczy uczestnikom praktycznej wiedzy, którą będą mogli wykorzystać w przyszłości – zachęca.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI