Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej weszli do położonej pod Głogowem nielegalnej fabryki wyrobów tytoniowych i zatrzymali dziesięciu czterech Polaków, pięciu obywateli Paragwaju i jednego obywatela Brazylii. Prokuratura przekonała sąd do umieszczenia wszystkich zatrzymanych w aresztach tymczasowych.
Choć śledztwo jest świeże, Prokuratura Rejonowa w Głogowie dysponuje licznymi dowodami, które pozwoliły już na tym etapie postawić zatrzymanym mężczyznom zarzuty. Zarzuca im się udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw oraz przestępstw karno-skarbowych związanych z nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu papierosów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi bez znaków akcyzy. Mężczyźni będą odpowiadać też za wytwarzaniu w celu wprowadzenia do obrotu oraz magazynowanie wyrobów tytoniowych wielkiej wartości: papierosów i krajanki tytoniowej z podrobionym znakiem towarowym poza składem podatkowym oraz wbrew przepisom Ustawy o podatku akcyzowym. Skarb Państwa stracił na ich działalności co najmniej 13 milionów złotych. Grupa działała również na szkodę producenta podrobionej marki papierosów.
- Z ustaleń śledztwa w tej sprawie wynika, że podejrzani na terenie województwa dolnośląskiego utworzyli grupę zajmującą się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych. Członkowie grupy mieli przydzielone konkretne zadania. Wszyscy podejrzani zostali ujęci w miejscach przestępstwa oraz podczas dokonywania nielegalnej produkcji, przewożenia i magazynowania tych wyrobów – informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy.
Grupa wyprodukowała nie mniej niż 10 milionów sztuk papierosów (500 tysięcy paczek) oznaczonych podrobionym znakiem towarowym jednej z markowych firm tytoniowych. Z taśm nielegalnej fabryki zjechało ponadto 5 tysięcy kilogramów krajanki tytoniowej o wadze. Z tego tytułu nastąpiło uszczuplenie niezapłaconego podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie nie mniejszej niż 13 milionów złotych.
Kiedy funkcjonariusze wchodzili do pomieszczeń, wszystkie maszyny pracowały pełną parą. Była tam zainstalowana nowoczesna linia produkcyjna do wytwarzania papierosów, nowoczesne automaty do pakowania papierosów i opakowania zbiorcze. Do nielegalnej produkcji wykorzystywano agregat prądotwórczy o dużej mocy, aby nie zwracać na siebie uwagi intensywnym korzystaniem z sieci energetycznej.
Funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli linię produkcyjną służącą do wytwarzania wyrobów tytoniowych, wytworzone przy jej wykorzystaniu papierosy oraz krajankę tytoniową. Stanowią dowody rzeczowe w niniejszym śledztwie .
- Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych prokuratorzy skierowali wnioski do Sądu Rejonowego w Głogowie o tymczasowe aresztowanie wszystkich podejrzanych. Na posiedzeniach w dniu 6 września 2019 roku Sąd Rejonowy w Głogowie uwzględnił wnioski prokuratorów i zastosował wobec wszystkich podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Śledztwo jest w toku – dodaje Lidia Tkaczyszyn. – Za każdy z zarzucanych podejrzanym czynów grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, a zatem kara łączna za te czyny będzie mogła zostać orzeczona przez sąd w wymiarze do 10 lat pozbawienia wolności.
FOT. NADODRZAŃSKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ