OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Alimenty także dla pracującego dziecka

Przez   /   08/05/2014  /   No Comments

Pełnoletnie dziecko ma prawo do alimentów ze strony rodziców w sytuacji, gdy nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Fakt podjęcia pracy zarobkowej czy stażu przez dziecko będące studentem, nie powoduje automatycznej utraty prawa do świadczenia alimentacyjnego. To możliwe jest bowiem tylko w określonych prawem przypadkach. Jakich? – wyjaśnia Marta Kosakowska, aplikant adwokacki w TGC Corporate Lawyers.

Przesłanki, jakie muszą zaistnieć, by rodzice mogli skutecznie uchylić się od świadczeń alimentacyjnych wobec pełnoletniego dziecka określa paragraf 3 art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Taka możliwość istnieje więc na przykład wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny wiąże się dla rodzica z nadmiernym uszczerbkiem lub dziecko nie dokłada starań, by uzyskać możliwość samodzielnego utrzymania się. Także w przypadku, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania, rodzic może wystąpić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Warto jednak zaznaczyć, że sam fakt zarobkowania nie oznacza jeszcze, że źródło dochodu studiującego dziecka będzie wystarczające, by mogło ono utrzymywać się samodzielnie. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2002 r. sygn. akt V CKN 1032/00, w którym stwierdzono, że ,,zarówno sam fakt osiągnięcia przez dziecka pełnoletności, jak i uzyskiwanie przez nie środków finansowych z tytułu pracy zawodowej, renty inwalidzkiej czy zasiłku dla bezrobotnych, nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego ciążącego na rodzicach’’. Zatem, by obowiązek alimentacyjny wygasł, konieczne jest wstąpienie na drogę postępowania cywilnego i wniesienie sprawy do Sądu.

Marta Kosakowska,
aplikant adwokacki w TGC Corporate Lawyers

Fot.Pixabay.com

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

woman-1838545_1280

Dynia. Naukowcy polecają ją nie tylko na Halloween

Read More →