Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich w Legnicy. Dzisiaj szkoły wywieszą listy z nazwiskami uczniów, którzy już mają zagwarantowane miejsce w klasie. Po I etapie rekrutacji bez szkoły pozostaje 33 absolwentów gimnazjów oraz 52 absolwentów podstawówek. Ale w legnickich placówkach są wolne miejsca: 189 dla absolwentów gimnazjów i 178 dla absolwentów szkół podstawowych.
Wywieszone dzisiaj listy uczniów zakwalifikowanych niekoniecznie muszą pokrywać się z listami uczniów przyjętych. Te poznamy dopiero 25 lipca – po tym, jak uczniowie, którzy zakwalifikowali się do kilku szkół, dokonają ostatecznego wyboru, gdzie chcą się uczyć.
W Legnicy w rekrutacji wzięło udział 820 absolwentów gimnazjów oraz 890 absolwentów podstawówek (zarówno ze szkół prowadzonych przez prezydenta, jak i szkół niepublicznych). Do szkół średnich przyjęto 1192 absolwentów gimnazjów i 1222 absolwentów szkół podstawowych, czyli dodatkowo 704 uczniów spoza Legnicy.
Halina Gawin-Majewska, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Legnicy, mówi o sukcesie, bo udało się rozwiązać problem skumulowanego rocznika. W wyniku tzw. deformy oświaty o miejsca w szkołach średnich rywalizują jednocześnie absolwenci szkół podstawowych oraz uczniowie po zlikwidowanych gimnazjach. W Warszawie, Gdańsku, Krakowie. Lublinie, Poznaniu nawet bardzo dobrzy uczniowie nie dostali się do wymarzonych szkół. Rodzice chcą pozywać państwo za wywołanie chaos, przez który dzieci nie mogą realizować swych edukacyjnych aspiracji.
- Problem u nas się nie pojawił, bo została dobrze przekalkulowana oferta edukacyjna – twierdzi dyrektor Grażyna Gawin-Majewska. – Nad ofertą edukacyjną pracowaliśmy od początku mijającego roku szkolnego. We współpracy z dyrektorami szkół, analizowaliśmy statystyki z kilku lat oraz liczbę uczniów ostatnich klas gimnazjów i szkół podstawowych, zderzyliśmy to z bazą dydaktyczną i potencjałem kadry pedagogicznej.
- Do liczby potencjalnych absolwentów ze szkół publicznych i niepublicznych w Legnicy doliczaliśmy po trzydzieści parę procent dodatkowych miejsc dla uczniów z gmin ościennych – mówi Halina Gawin-Majewska.
Czy przez kumulację roczników uczniowie będą się uczyli na zmiany. Halina Gawin- Majewska twierdzi, że nie ma mowy o tym, by klasy zaczynały zajęcia później niż jest to przyjęte. Ale podkreśla, że za organizację pracy w szkole odpowiada dyrektor placówki, nie prezydent. To dyrektorzy opracowują tygodniowe plany zajęć. Będą pracować nad tym w ostatnim tygodniu sierpnia, mając już wiedzę na temat liczebności oddziałów oraz wyniki egzaminów poprawkowych, które zgodnie z przepisami odbywają się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
Lista szkół, w których są wolne miejsca:
- dla absolwentów gimnazjum – łącznie 129 miejsc w IV LO, V LO, VII LO, Liceum Ogólnokształcącym Integracyjnym, Technikum Nr 1 (CKZiU), Technikum Nr 3 i Branżowej Szkole I stopnia Nr 4 w ZSTiO, Technikum Nr 4 (ZSB), Technikum Samochodowym i Branżowej Szkole I stopnia Nr 2 (ZSS);
- dla absolwentów szkół podstawowych – łącznie 178 miejsc w I LO, IV LO, V LO, VII LO, Liceum Ogólnokształcącym Integracyjnym, Technikum Nr 1 i Branżowej Szkole I stopnia Nr 3 w CKZiU, Technikum Nr 3 i Branżowej Szkole I stopnia Nr 4 w ZSTiO, Technikum Nr 4 (ZSB), Technikum Samochodowym i Branżowej Szkole I stopnia Nr 2 (ZSS);
W ofercie rekrutacyjnej na rok szkolny 2019/2020 miasto przygotowało 2.755 miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych prowadzonych przez miasto.
- dla absolwentów gimnazjów – 1411 w 45 oddziałach,
- dla absolwentów szkół podstawowych 1344 w 43 oddziałach.
FOT. FACEBOOK.PL/ II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy