Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnicki szpital chce pokazać, że po zawale można żyć

Przez   /   10/05/2019  /   No Comments

17 maja Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy organizuje dla pacjentów konferencję “Po zawale i co dalej?”. – Uważamy z całym zespołem, że najlepszymi ambasadorami profilaktyki zdrowotnej są osoby, które przeżyły zawał mięśnia sercowego i którym nie trzeba udowadniać czym jest miażdżyca i do czego prowadzi – mówi Krzysztof Szymczak, lekarz kierujący oddziałem rehabilitacji kardiologicznej w legnickim szpitalu.

 Rozmowa z Krzysztofem Szymczakiem, lekarzem kierującym oddziałem rehabilitacji kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

 

- Ostatnio rozmawialiśmy w trakcie przebudowy i podczas otwarcia oddziału…

- Tak, wiele się od tego czasu zmieniło. Dziś już oddział pracuje ”pełną parą”. W szczytowych momentach mieliśmy już ponad 30 prowadzonych pacjentów.

- Czy przyjmujecie pacjentów także spoza szpitala?

- Nie możemy, albowiem nie mamy na takie leczenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakt, w ramach którego działamy, obejmuje kompleksową opiekę kardiologiczną pozawałową w naszym szpitalu. Krótko mówiąc: pacjent musi trafić do oddziału kardiologicznego w wyniku zawału serca i dopiero wówczas jest kwalifikowany do kompleksowej opieki specjalistycznej.

- Jak odbywa się leczenie pacjentów po zawałach w oddziale?

- W pierwszym etapie po przyjęciu pacjent jest kategoryzowany pod kątem zindywidualizowania jego hospitalizacji – oceniamy funkcję serca, jak bardzo uległa pogorszeniu w trakcie zawału, dokonujemy wstępnej oceny poziomu wydolnościowego. Dopiero po uzyskaniu wszystkich informacji związanych z chorobą i aktualnym stanem pacjenta, dobierane są ćwiczenia – do takich parametrów klinicznych, które nie powodują z jednej strony niedokrwienia, a z drugiej są najbardziej optymalne pod kątem powrotu prawidłowych funkcji serca i wydolności fizycznej.

- Jak przebiega proces rehabilitacji?

- W naszym oddziale realizujemy drugi etap kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej – prowadzimy go zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym (pacjenci dochodzący). Pacjenci mają treningi wytrzymałościowe, ćwiczenia na bieżni ruchomej, a także na ergometrze rowerowym. Wszystkie procesy odbywają się pod nadzorem kardiologów, fizjoterapeutów psychologów, dietetyków i pielęgniarek. W trakcie monitorujemy EKG, ciśnienie tętnicze oraz saturację krwi, czyli wysycenie tlenem krwi podczas wykonywanych wysiłków. Treningi te prowadzone są są przez sześć dni w tygodniu dla pacjentów przebywających w oddziale, a 5 dni u pacjentów niestacjonarnych. Warto podkreślić, że nasi pacjenci borykają się także z innymi schorzeniami – neurologicznymi z ograniczeniami układu ruchu – w tym zakresie również udzielamy im pomocy.

- Oddział prowadzi na szeroką skalę współpracę w Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Legnicy. Na czym ona polega?

- W skład naszego zespołu wchodzą fizjoterapeuci, dietetycy i pielęgniarki, którzy są również nauczycielami akademickimi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Nasz oddział jest otwarty dla studentów fizjoterapii, dietetyki, pielęgniarstwa, którzy aktywnie uczestniczą w życiu oddziałowym i zdobywają dzięki temu doświadczenie. Korzystają na tym również pacjenci.

- Co z pacjentami, którzy opuszczają oddział po rehabilitacji?

- Nadal utrzymujemy z nimi kontakt. Ponieważ było duże zapotrzebowanie z ich strony – utworzyliśmy fanpage na Facebooku „Rehabilitacja Kardiologiczna Legnica”. Jest to strona, dzięki której pacjenci wymieniają się doświadczeniami ze swoich aktywności na drodze powrotu do zdrowia, przez ten kanał komunikacyjny mają możliwości zadawania pytań naszym fizjoterapeutom, dietetykom, psychologom. O co pytają? Jak żyć po zawale. Z uwagi na to, że tych pytań jest coraz więcej postanowiliśmy zorganizować dla nich specjalnie dedykowaną konferencję, która odbędzie się 17 maja w naszym szpitalu.

- Dla pacjentów?

- Tak. Właśnie dla nich. Kto jest najlepszym ambasadorem wędrówek po górach jak nie alpiniści i himalaiści. Dlatego uważamy z całym zespołem, że najlepszymi ambasadorami profilaktyki zdrowotnej są pacjenci, którzy przeżyli zawał mięśnia sercowego i którym nie trzeba udowadniać czym jest miażdżyca i do czego prowadzi. To oni są najlepszymi ambasadorami wiadomości, że po zawale można żyć. To wreszcie oni mogą przekazywać dalej te zachowania – formy aktywności, zasady diety, których nauczyli się od nas – lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, dietetyków, pielęgniarek oddziału. Podczas konferencji zostanie też przekazana najnowsza wiedza, dotyczącą zaleceń dietetycznych, ćwiczeń fizjoterapeutycznych oraz zasad dotyczących profilaktyki i schorzeń układu sercowo-naczyniowego, dzięki którym pacjenci mogą żyć jak najdłużej i jak najlepiej. Konferencję kierujemy również do wszystkich innych pacjentów, nie tylko tych po zawale. Przecież wciąż stwierdzamy proces miażdżycowy u wielu osób, które mają nadciśnienie tętnicze, chorują na cukrzycę lub są obarczone innymi ryzykami. Po zawale można żyć, ale warto też wiedzieć jak ograniczyć możliwość jego wystąpienia.

 

Rozmawiał: Krzysztof Maciejak/ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy

FOT. WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2072 dni temu dnia 10/05/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 10, 2019 @ 8:38 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470178866_601593905884034_4897531259669024423_n

Monika Zdaniuk nowym prezesem szpitala w Złotoryi

Read More →