Mieszkania wspomagane dla samotnych, zwolnienia z podatku od nieruchomości, bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla każdego po sześćdziesiątce, bank żywności, bezpieczne działki, specjalna przychodnia zdrowia dedykowana seniorom i miejski rzecznik praw pacjenta. To niektóre punkty programu Michała Huzarskiego – kandydata na prezydenta Legnicy - i komitetu Lewica Razem.
Michał Huzarski przygotował pakiet konkretnych pomysłów, które zaradzą problemom legnickich seniorów. Razem z kandydatami na radnych Grażyną Sokołowską i Zbigniewem Tamiołą przedstawił je podczas konferencji prasowej przed Domem Dziennego Pobytu przy ul. Korfantego w Legnicy.
Jako prezydent Huzarski chciałby wybudować w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego kompleks wygodnych parterowych domków z mieszkaniami wspomaganymi. Byłyby to komunalne mieszkania dla samotnych starszych ludzi – dziś pozostawionych samym sobie. Codziennie przychodziłaby do nich pielęgniarka, raz w tygodniu lekarz, co jakiś czas pracownicy opieki społecznej.
- Jestem pełnomocniczką do spraw pacjenta w szpitalu – mówi Grażyna Sokołowska, kandydatka do Rady Miejskiej Legnicy w okręgu nr 2 (centrum). – Przyjmuję dużo zgłoszeń od pacjentów, którzy po wypisaniu ze szpitala zostają w domach sami, bez opieki. Często są bezradni, odizolowani od środowiska i nie mają nawet z kim o tym porozmawiać. Zakres wsparcia, jaki obecnie zapewnia się tym ludziom, jest niewystarczający w stosunku do potrzeb.
Jej zdaniem, poza mieszkaniami wspomagającymi potrzebny jest miejski rzecznik praw pacjenta, który pomoże w trudnych sytuacjach, np. napisze wniosek o przyspieszenie zabiegu, wypełni druk o stopniu niepełnosprawności itp.
Huzarski chce też, żeby miasto utworzyło specjalny SP Zespołów Opieki Zdrowotnej tylko dla ludzi starszych. Tam dzięki wsparciu miasta mieliby szansę na przyspieszenie zabiegów, na które dziś NFZ każe im oczekiwać latami (np. operację zaćmy czy endoprotezę biodra).
- Zamierzam finansować bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla ludzi w wieku 60 plus, bo powikłania pogrypowe są najczęstszym powodem zgonów seniorów – mówi Michał Huzarski.
Chce aby samorząd we współpracy z zakładami pracy (np. hutą) finansował okresowe badania profilaktyczne dla mieszkańców Legnicy, szczególnie tych w podeszłym wieku.
Zdając sobie sprawę, jak cienkie są portfele emerytów, Michał Huzarski proponuje zwolnienie seniorów z podatku od nieruchomości. Liczy, że dzięki temu ruchowi przestanie narastać zadłużenie mieszkań komunalnych, które obecnie wynosi 60 mln zł.
Wśród pomysłów lewicy są działania, które wymagają nie dobrej woli, a nie dużych nakładów finansowych. Huzarski zamierza utworzyć w Legnicy bank żywności na wzór innych miast (np. Jawora). Osoby prywatne, placówki handlowe, hurtownie, producenci żywności itd mogłyby do niego przekazywać nadmiar produktów żywnościowych, towary z kończącym się terminem przydatności do spożycia, itd. Byłyby one wydawane przez bank osobom potrzebującym.
Inny pomysł to kawiarenki dla seniorów – miejsca, gdzie okazując Kartę Seniora będą mogli niedrogo spotykać się na kawie i ciastku zamiast popadać w depresje w czterech ścianach mieszkania.
Zbigniew Tamioła jako działkowiec zwraca uwagę na szereg korzyści wynikających z istnienia ogrodów działkowych. W Legnicy jest ponad 7 tysięcy działek. Zdaniem Tamioły, miasto powinno zintensyfikować współpracę z policją, by działkowcy czuli się bezpiecznie. Chodzi przede wszystkim o walkę z plagą włamań do altan i aktów wandalizmu, z jakimi Tamioła spotyka się na co dzień.
- Jako radny chciałbym także zatroszczyć się o bezpieczeństwo na ul. Wielkiej Niedźwiedzicy, gdzie brakuje przejść dla pieszych oraz progów spowalniających ruch samochodowy – uważa Zbigniew Tamioła, kandydat do Rady Miejskiej w Legnicy w okręgu nr 3 (Zakaczawie, Kopernik).
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
“Kto obieca więcej niż ja?”