Dziś obchodzimy Wigilię Bożego Narodzenia. Rozpoczyna ona jedno z najważniejszych świąt w życiu Kościoła.
Choć Wigilia Bożego Narodzenia nie jest świętem, to w polskiej tradycji chrześcijańskiej, Wigilia i Boże Narodzenie, są dniami obchodzonymi świątecznie i bardzo uroczyście. W polskiej pięknej i bogatej tradycji, zarówno Wigilia, jak i Święta Bożego Narodzenia obchodzone są jako najbardziej rodzinne święta.
W kościele Zachodu Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia. W kościołach wschodnich: greckokatolickim i prawosławnym 6 stycznia, a w Kościele Ormiańskim 5 stycznia.
Wigilia związana jest z uroczystą kolacją. Kolację wigilijną, w polskiej tradycji postną rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii dotyczącego narodzin Jezusa, po czym następuje łamanie się opłatkiem z równoczesnym składaniem sobie nawzajem życzeń. Na stole, przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia szczególnie upowszechnił się w XIX wieku. W trakcie kolacji spożywa się dwanaście tradycyjnych potraw, choć co niektórzy odchodzą już od tradycji przygotowywania tak wielu potraw na wigilijny stół.
źródło i foto: wikipedia.pl