Legnica w pierwszej piątce polskich miast średniej wielkości najatrakcyjniejszych dla biznesu według prestiżowego rankingu miesięcznika ?FORBES?
Podczas trwającego w Świdnicy III Ogólnopolskiego Kongresu Regionów (30 maja br.) wyróżnienie dla naszego miasta odebrał Prezydent Tadeusz Krzakowski. Ogłoszono bowiem wyniki rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu, opublikowanego w najnowszym numerze miesięcznika ?Forbes? – jednego z najbardziej prestiżowych pism o charakterze gospodarczo-biznesowym. Pośród polskich miast średniej wielkości (o ilości mieszkańców od 50 do 150 tys.) Legnicę sklasyfikowano na 5 pozycji w kraju.
Organizatorzy, na podstawie danych zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, przy ocenie inwestycyjnej atrakcyjności miast brali pod uwagę bardzo obiektywne wskaźniki: przyrostu firm w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, ilości nowych spółek, upadłości i likwidacji. Wśród miast średniej wielkości, a jest ich w Polsce około 80, Legnica okazała się najbardziej (obok Świdnicy) na Dolnym Śląsku atrakcyjna dla biznesu.
Pierwsze miejsce w kraju w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców zajęła Warszawa, w grupie od 150 do 300 tys. ? Rzeszów, w przedziale od 50 do 150 tys. ? Zielona Góra, natomiast wśród najmniejszych ośrodków (do 50 tys.) ? Lesznowola w woj. mazowieckim.
Zwróćmy uwagę, że w rankingu ?Forbesa? z 2009 roku Legnica była na 11 pozycji w grupie najatrakcyjniejszych dla biznesu polskich miast średniej wielkości. W roku 2011 zajęła 6. miejsce. Te rosnące wyniki świadczą o skuteczności polityki gospodarczej samorządu oraz rosnącej sile legnickiego rynku produkcji i usług.
Nie tylko analitycy z ?Forbesa? postrzegają Legnicę jako miasto przyjazne przedsiębiorczości. Pismo Samorządu Terytorialnego ?Wspólnota? w kwietniu 2010 roku opublikowało wyniki badania, przeprowadzonego w 234 gminach, pn. ?Klimat przedsiębiorczości w Polsce lokalnej?. Pod uwagę brane były takie kryteria, jak: liczba miejsc pracy, aktywność osób fizycznych w zakładaniu własnych firm, aktywność podmiotów z udziałem zagranicznym działających na terenie danej gminy, zamożność gminy.
Wśród polskich miast tworzących najlepszy klimat dla rozwoju przedsiębiorczości autorzy wymienili w kolejności: Katowice, Rzeszów, Bydgoszcz, Gliwice, Legnicę, Warszawę, Szczecin, Wrocław, Chorzów, Lublin, Płock, Poznań i Rudę Śląską. Podając gminy, które nawiązały dobre relacje z przedsiębiorcami, wymieniają: Płock, Włocławek, Legnicę, Jastrzębie Zdrój, Karlino, Debrzno i Dębe Wielkie.
Źródło: UM Legnica