2,5 mld zł zamierza przeznaczyć w najbliższych latach Ministerstwo Rozwoju na wsparcie średnich miast, tracących swe funkcje społeczno-gospodarcze. Na imiennej liście 122 miejscowości, które dostaną pomoc, jest Jawor i Złotoryja. Nie ma Legnicy.
Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet działań dla miast średnich (tzn mających powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów). Jest ich w Polsce 255. 122 umieszczono na liście tracących funkcje społeczno-gospodarcze i to do nich będzie w pierwszej kolejności kierowana pomoc państwa. Rząd chce im pomagać w ściąganiu dużych inwestorów. Inwestorzy, którzy jako miejsce realizacji projektu wybiorą miasto średnie, będą mieli znacząco zwiększone szanse na zwolenienie nowej inwestycji z podatków CIT i PIT. Miasta z imiennej listy będą mogły liczyć na preferencje w pozyskiwaniu funduszy unijnych z programów krajowych. Ministerstwo uruchamia dedykowane im konkursy. Plan zakłada również ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Celem tych działań jest zrównoważony rozwój całego kraju.
W wyniku analizy przeprowadzonej przez ekspertów z Polskiej Akademii Nauk na imiennej liście miejscowości wymagających wsparcia znalazły się Jawor, Złotoryja oraz 12 innych dolnośląskich miast,z rejonu wałbrzysko-jeleniogórskiego (Jelenia Góra, Ząbkowice Śląskie, Nowa Ruda, Kłodzko, Bielawa, Wałbrzych, Lubań, Zgorzelec, Dzierżoniów, Bolesławiec, Świebodzice). Tak Jawor, jak i Złotoryja – według PAN – znalazły się na dole listy, w grupie miast, gdzie skala problemów nie jest tak wielka jak np. w Prudniku, Hajnówce, Przemyślu czy Sanoku. Spełniają 5 (z 7) kryteriów branych pod uwagę przy tworzeniu dokumentu. W przypadku Jawora nasilenie problemów oszacowano na poziomie 64 pkt, w przypadku Złotoryi na poziomie 62 pkt. Dla porównania Nowa Ruda, gdzie sytuacja społeczno-gospodarcza została określona jako “mocno niekorzystna” to 94 pkt, a Wałbrzych – 77 pkt.
Pakiet działań wspierających średnie miasta to kontynuacja zapowiedzi z rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przedstawionej latem 2016 roku przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
też finezja, żeby niedozwoloną pomoc publiczną nazywać Odpowiedzialnym Rozwojem
zmienią wpisy i nipy, przemalują lokale, pawilony czy kioski i starzy będą nowymi
Nowi inwestorzy?
A co ze starymi inwestorami, ich automatami do gry i całą resztą oferty?